avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care sunt prevederile legale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care sunt prevederile legale

Care sunt prevederile legale daca am lucrat in data de 24.01.2018 respectiv 06.04.2018, la o firma privata?
Ultima modificare: Joi, 12 Aprilie 2018
soplantaicalin, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:44, 13 Aprilie 2018
Prevederile legale pentru ce??? Contractele de munca sunt supuse Codului muncii.
Daca va referiti la eliberarea de documente, avem art.34 C.mun. si HG 905/2017,.
Ma refer daca trebuie sa fiu remunerat corespunzator daca am lucrat in acele zile declarate libere
1. Pentru munca desfasurata in zilele de sarbatoare legala, salariatul beneficiaza:
- compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile. In ziua respectiva in care i se va compensa ziua de munca dintr-o zi de sarbatoare legala, nu i se va acorda salariul.

sau

- in cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

2. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
g) incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 139 si 142, cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zilele de libere si sarbatori gogu148 gogu148 buna ziua : lucrez ca paznic 2 nopti lucrate cu 2 nopti libere atat eu cat si colegul meu muncim si zilele de sarbatoare cat si in zilele libere date de ... (vezi toată discuția)
Sărbători legale Pavel Irina Pavel Irina Ce obligații are patronatul față de angajator în cazul în care am lucrat de 1 Mai 2019?cum are obligația să mă remunereze?Menționez că lucrez în ... (vezi toată discuția)
Legislatia muncii talmos61 talmos61 Sarbatoriile legale trebuie platite de angajator (mediu privat) sau nu trebuie platite? (vezi toată discuția)