avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 404 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Are voie polițistul local să dea amenzi din OUG ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Are voie polițistul local să dea amenzi din OUG 195/02?

Va salut, am fost sanctionat de catre un politist local , pentru stationare asa zisa interzisa, Sanctiunea aplicata a fost de 4 puncte amenda (580 lei ) si 3 puncte penalizare , iar incadrarea a fost facuta la OUG195/02, Art 143. lit.d. . Va rog comunicati-mi daca mai au voie cei de la politia locala, acestia fiind angajati in administratia publica, sa dea amenzi conform OUG, care nu tin de ei...In mod normal acestia ar trebui sa acorde sanctiuni pe HCL ... Astept raspuns. Multumesc anticipat
Ultima modificare: Duminică, 15 Aprilie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Ionut 1992 , utilizator 00:21, 11 Noiembrie 2021
Art. 7. (legea 155/2010)
În domeniul circulației pe drumurile publice, poliția locală are următoarele atribuții:
...........................
h) constată contravenții și aplică sancțiuni pentru încălcarea normelor legale privind oprirea, staționarea, parcarea autovehiculelor și accesul interzis, având dreptul de a dispune măsuri de ridicare a autovehiculelor staționate neregulamentar;
......................................
Polițiștii locali nu au competența de a aplica amenzi în temeiul OUG 195/2002, contestați PV-ul.
Doar va rog sa-mi spuneti daca legea de mai jos a fost publicata in monitorul oficial, iar daca aceasta a fost, clar nu mai exista nici un dubiu ca politistii locali mai au vre-o atributie privind OUG195/02

Decizia nr. 11/2017, ÎCCJ (Complet RIL) care a admis recursurile în interesul legii, formulate de Avocatul Poporului și, în consecință, stabilește că:
În interpretarea și aplicarea dispozițiilor art. 39, art. 102 alin. (1) pct. 14 și art. 105 pct. 10 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare, prin raportare la dispozițiile art. 7 lit. h) din Legea poliției locale nr. 155/2010, republicată, cu modificările și completările ulterioare, doar agentul constatator din cadrul poliției rutiere are competența de a solicita proprietarului sau deținătorului mandatat al unui vehicul comunicarea identității persoanei căreia i-a încredințat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice, precum și de a aplica sancțiunile contravenționale prevăzute de lege, în cazul necomunicării relațiilor solicitate. Obligatorie, potrivit dispoziţiilor art. 517 alin. (4) din Codul de procedură civilă. Pronunţată, în şedinţă publică, astăzi 19 iunie 2017”.
Ultima modificare: Duminică, 15 Aprilie 2018
Ionut 1992, utilizator
Articolul , litera si legea la care dumneavoastra faceti referire a suferit modificari in iunie 2017


Decizia nr. 11/2017, ÎCCJ (Complet RIL) care a admis recursurile în interesul legii, formulate de Avocatul Poporului și, în consecință, stabilește că:
În interpretarea și aplicarea dispozițiilor art. 39, art. 102 alin. (1) pct. 14 și art. 105 pct. 10 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare, prin raportare la dispozițiile art. 7 lit. h) din Legea poliției locale nr. 155/2010, republicată, cu modificările și completările ulterioare, doar agentul constatator din cadrul poliției rutiere are competența de a solicita proprietarului sau deținătorului mandatat al unui vehicul comunicarea identității persoanei căreia i-a încredințat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice, precum și de a aplica sancțiunile contravenționale prevăzute de lege, în cazul necomunicării relațiilor solicitate. Obligatorie, potrivit dispoziţiilor art. 517 alin. (4) din Codul de procedură civilă. Pronunţată, în şedinţă publică, astăzi 19 iunie 2017”.
Citiți va rog ce spune hotarirea ICCJ, faptul ca politia locala nu poate trimite citații pentru identificarea contravenientului, nu ca nu are voie sa constate contravenții legate de staționarea interzisa.

Alte discuții în legătură

Am fost amendat de politia locala! metulica metulica am fost amendat de pol locala pt oprire interzisa am contestat in instanta si am pierdut din cite stiu pol locala nu are competenta de a amenda pe oug 195/2002 ... (vezi toată discuția)
Ridicare autovehicul, buna ziua, am urmatoarea speta: in data de 18.02.2023 - ora 20:40 ... shumifree shumifree Buna ziua, am urmatoarea speta: In data de 18.02.2023 - ora 20:40 mi-a fost ridicata masina de pe aleea Dragos Mladinovici, fiind parcata la mai putin de 25 ... (vezi toată discuția)
Ridicare auto- plangere contraventionala Dulcina Dulcina Am patit-o! Mi-au ridicat autovehicolul din sect 1, str Postelnicul, perpendiculara pe Bd Ion Mihalache. Masina era parcata perpendicular pe trotuar. Ceea ce ... (vezi toată discuția)