Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... executare silita pana la solutionarea recursului?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

executare silita pana la solutionarea recursului?

Buna seara, va supun atentiei urmatoarea speta:
In urma intentarii unui proces pentru declararea abuziva a comisioanelor de acordare si administrare, in cazul unui credit ipotecar in CHF, instanta a dat castig de cauza reclamantului.
De asemenea, apelul introdus de banca a fost respins ca nefondat, banca avand insa si dreptul la recurs.
Dupa pronuntarea sentintei din prima instanta si respingerea apelului, banca a procedat la eliminarea din graficul de rambursare a comisionului de administrare.
Intrebarea este daca in aceasta faza ar putea fi solicitata restituirea comisionului de acordare, precum si a sumelor reprezentand comisioane de administrare precum si a dobanzilor aferente (cerere catre banca sau executare silita), asa cum se prevede in hotararea pronuntata, ori este necesara solutionarea recursului?.
Va multumesc.
Este necesar sa se solutioneze si recursul,hotararea sa fie definitiva.