Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme din cauza bunicii mele: a făcut un testament ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme din cauza bunicii mele: a făcut un testament în favoarea nepoților de frate, nu a mea. Pot ataca testamentul?

Mama mea a decedat in 2004, iar bunica mea ( mama mamei mele) a decedat in 2006, Am vrut sa fac succesiunea dupa bunica mea dar am patit ceva foarte urat. Bunica mea a lasat un testament prin care in loc sa imi lase averea ei mie caci sunt fiul fiicei sale) a lasat averea copiilor fratelui ei , adica verilor mamei mele, deci nepotilor ei de frate cum ar veni. Eu ce pot face in aceasta situatie, pot ataca testamentul bunicii mele moarte? Si pot sa-i dau in judecata pe verii mamei mele care au facut succesiunea dupa bunica mea?
Manuela Rășină, administrator
Buna seara,
Din 2006 si pana acum ce ati facut?
Inca ceva, nu putea sa lase PRIN TESTAMENT decat o cotitate disponibila restul trebuia sa revina mamei dumneavoastra (reprezentata de dumneavoastra)
S-ar putea sa se fi ridicat exceptia prevazuta de art 700 vechiul Cod civil.
Luati legatura cu un avocat care sa vada actele si sa va spuna ce calde de urmat mai este daca mai este.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Pai mama mea a murit inaintea bunicii mele, asa ca bunica mea trebuia prin testament sa-mi lase mie averea, nu verilor mamei mele.
Fiecare persoana are dreptul sa decida cine o va mosteni. Puteti respecta dorinta bunicii dumneavoastra cu privire la bunurile sale, este cel mai simplu fata de toata lumea.
~ Conținut șters la cerere ~