Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Mama mea vrea sa-mi faca testament prin care sa-mi treaca toata averea sa.Am un frate care a decedat .El are doi copiii.Intrebarea mea este daca dupa decesul mamei nepoti pot ataca testamentul?Mentionez ca testamentul vreau sa-l fac autentic la notar . Va multumesc.
Buna seara,

Nepotii pot incerca sa atace testamentul, insa un testament facut la notar nu poate fi anulat atat de usor. De exemplu, nu poate fi atacat pe motiv ca nu a fost intentia mamei de la face testamentul in favoarea dvs.
Nepotii pot ataca testamentul, insa, pe motiv ca sunt exclusi de la mostenirea bunicii pentru partea tatalui lor (fratelui dvs.), intrucat copiii si descendentii sunt mostenitori rezervatari (adica nu pot fi exclusi cu totul de la mostenire, nici chiar daca asta este vointa mamei).
Buna seara,
Nepotii pot solicita reductiunea.
Mama va poate lasa maximun 1/4 din ce are domnia sa prin testament.
Legal dumneavoastra aveti dreptul la inca 1/2 si nepotii la 1/2 din 1/2 ce i-ar reveni fratelui predecedat adica 1/4 cat va poate lasa prin testament.