Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Simplificarea Legilor privind Achiziţiile Publice şi ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Simplificarea Legilor privind Achiziţiile Publice şi înfiinţarea Unităţii de Achiziţii Centralizate

Ministerul Finanțelor Publice prin Agenția Națională pentru Achiziții Publice a pus în dezbatere publică pachetul de simplificare a legilor privind achizițiile publice, precum și două proiecte de acte normative de înființare a Unității de Achiziții Centralizate.

Cele două pachete legislative cuprind patru proiecte de acte normative :

1. Ordonanța de Urgență a Guvernului privind modificarea și completarea unor acte normative cu impact în domeniul achizițiilor publice;

2. Ordonanța de Urgență a Guvernului privind înființarea, organizarea și funcționarea Oficiului Național pentru Achiziții Centralizate ca unitate de achiziții centralizate;

3. Hotărârea de Guvern privind modificarea și completarea normelor metodologice de aplicare a unor acte normative cu impact în domeniul achizițiilor publice;

4. Hotărârea de Guvern privind normele de aplicare a Ordonanței privind înființarea, organizarea și funcționarea Oficiului Național pentru Achiziții Centralizate.

Detalii aici : [ link extern ] /

Precizez ca acest Pachet de Legi are impact si va aduce modificari si actualizari inclusiv in domeniile financiar, juridic, comercial, contencios administrativ si altele conexe Legislatiei din domeniul Achizitiilor Publice.
Ovidiu Slimac, Expert achizitii publice