Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Informatii despre angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Informatii despre angajat

Buna ziua, un angajator in momentul in care angajeaza personal nou poate verifica unde a lucrat cel din urma? Mai exact, poate verifica daca informatiile din CV sunt reale? Daca da, cum se poate verifica?
Nu are cum sa verifice asa ceva, fara acordul salariatului.

Codul Muncii
art.29
....
(4) Angajatorul poate cere informatii in legatura cu persoana care solicita angajarea de la fostii sai angajatori, dar numai cu privire la activitatile indeplinite si la durata angajarii si numai cu incunostintarea prealabila a celui in cauza.
Va multumesc!