Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pot pretinde pensie de întreținere pentru minor de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pot pretinde pensie de întreținere pentru minor de la tatăl biologic, dacă acesta nu l-a recunoscut? Poate fi obligat de instanță să facă testul de paternitate?

În cazul în care îl dau în judecata pe tatăl copilului, pt pensia alimentara îl poate obliga instanta și la un test de paternitate, în cazul în care el nu recunoaște copilul deși eu știu 100% ca e a lui?
Manuela Rășină, administrator
PAi de ce sa il oblige ? daca el comenteaza ca nu e al lui, el trebuie sa conteste recunoasterea sau sa tagaduiasca paternitatea.. si atunci e in interesul lui sa faca testul, pe banii lui.
Intai actionati dvs pt pensie si vedeti ce se intampla, mai scrieti pe aici.
Nu e tată în acte?
~ Conținut șters la cerere ~
Dacă tatăl nu apare în actul.de nastere al minorului trebuie să dovediți că el este tatăl biologic.
Poate fi mai complicat decat pare...si ar fi bine sa aveti angajat avocat mai ales ca el va plăti la urma si avocatul dvs.
E posibil.sa aveti foarte multe probleme la proces...chiar daca el este tatăl biologic...si e bine sa stiti ca nu va puteti judeca decat o singura data...
Pensia de abia apoi se va achita de el fiind obligat conform legii.
Dece as intampina probleme dacă în urma unui test de paternitate, se dovedește ca el este tata biologic al copilului. ... ?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Dacă tatăl nu apare în actul.de nastere al minorului trebuie să dovediți că el este tatăl biologic.
Poate fi mai complicat decat pare...si ar fi bine sa aveti angajat avocat mai ales ca el va plăti la urma si avocatul dvs.
E posibil.sa aveti foarte multe probleme la proces...chiar daca el este tatăl biologic...si e bine sa stiti ca nu va puteti judeca decat o singura data...
Pensia de abia apoi se va achita de el fiind obligat conform legii.