avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pot pretinde pensie de întreținere pentru minor de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pot pretinde pensie de întreținere pentru minor de la tatăl biologic, dacă acesta nu l-a recunoscut? Poate fi obligat de instanță să facă testul de paternitate?

În cazul în care îl dau în judecata pe tatăl copilului, pt pensia alimentara îl poate obliga instanta și la un test de paternitate, în cazul în care el nu recunoaște copilul deși eu știu 100% ca e a lui?
Ultima modificare: Joi, 19 Aprilie 2018
Manuela Rășină, administrator
PAi de ce sa il oblige ? daca el comenteaza ca nu e al lui, el trebuie sa conteste recunoasterea sau sa tagaduiasca paternitatea.. si atunci e in interesul lui sa faca testul, pe banii lui.
Intai actionati dvs pt pensie si vedeti ce se intampla, mai scrieti pe aici.
Nu e tată în acte?
~ Conținut șters la cerere ~
Dacă tatăl nu apare în actul.de nastere al minorului trebuie să dovediți că el este tatăl biologic.
Poate fi mai complicat decat pare...si ar fi bine sa aveti angajat avocat mai ales ca el va plăti la urma si avocatul dvs.
E posibil.sa aveti foarte multe probleme la proces...chiar daca el este tatăl biologic...si e bine sa stiti ca nu va puteti judeca decat o singura data...
Pensia de abia apoi se va achita de el fiind obligat conform legii.
Dece as intampina probleme dacă în urma unui test de paternitate, se dovedește ca el este tata biologic al copilului. ... ?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Dacă tatăl nu apare în actul.de nastere al minorului trebuie să dovediți că el este tatăl biologic.
Poate fi mai complicat decat pare...si ar fi bine sa aveti angajat avocat mai ales ca el va plăti la urma si avocatul dvs.
E posibil.sa aveti foarte multe probleme la proces...chiar daca el este tatăl biologic...si e bine sa stiti ca nu va puteti judeca decat o singura data...
Pensia de abia apoi se va achita de el fiind obligat conform legii.

Alte discuții în legătură

Drept de paternitate erish erish Este posibil ca un barbat ce afla ca are un copil, sa o oblige juridic in vreun fel pe mama acestuia sa fie de acord cu un test de paternitate, desi mama nu ... (vezi toată discuția)
Am numele fostului sot, tatal biologic.. performer189 performer189 Buna ziua o prietena de-a mea s-a despartit de actualul barbat si s-a imprietenit cu altcineva ea fiind maritata cu acte cu fostul, cu actualul a ramas ... (vezi toată discuția)
Despre paternitate Calin2130 Calin2130 Buna ziua.Speta este in felul urmator: Femeia are o relatie amoroasa si ramane insarcinata cu respectivul,dar afla dupa ce nu mai sunt impreuna.Copilul este ... (vezi toată discuția)