Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... GDPR si DPO la un cabinet medical individual-medicina ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

GDPR si DPO la un cabinet medical individual-medicina de famile

-La un Cabinet medical individual-medicina de famile (aprox. 1000 pacienti) care are 2 angajati este necesara aplicarea prevederilor GDPR? In mediul medical se face referire numai la clinicile private si spitale .
-Se justifica numai pentru ca este angajator sau pentru datele pacientilor?
Multumesc .
Nu am ales bine forumul de discutii ...scuze
george-neagu, moderator
In mod normal nu ar trebui sa fie necesar angajarea DPO, exista o excludere in regulament. De fapt regulamentul spune spitalul DA, DPO, clinica privata NU, DPO.
Ca spital (cu obligatie clara de conformare si angajare DPO) nu va incadrati.
Datele personale sunt stocate pentru foarte mult timp, ar trebui verificat unde sunt acestea comunicate si in ce mod sunt protejate acolo unde ajung precum si orice alta forma de prelucrare ulterioara initiata de la dvs. De asemenea modul cum sunt stocate la dvs. Nu cred ca veti avea nevoie de angajarea DPO, poate doar de moduri noi de protectie interna
Multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~