avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... GDPR si DPO la un cabinet medical individual-medicina ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

GDPR si DPO la un cabinet medical individual-medicina de famile

-La un Cabinet medical individual-medicina de famile (aprox. 1000 pacienti) care are 2 angajati este necesara aplicarea prevederilor GDPR? In mediul medical se face referire numai la clinicile private si spitale .
-Se justifica numai pentru ca este angajator sau pentru datele pacientilor?
Multumesc .
Nu am ales bine forumul de discutii ...scuze
Ultima modificare: Joi, 19 Aprilie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: pala_delia , utilizator 21:16, 19 Aprilie 2018
In mod normal nu ar trebui sa fie necesar angajarea DPO, exista o excludere in regulament. De fapt regulamentul spune spitalul DA, DPO, clinica privata NU, DPO.
Ca spital (cu obligatie clara de conformare si angajare DPO) nu va incadrati.
Datele personale sunt stocate pentru foarte mult timp, ar trebui verificat unde sunt acestea comunicate si in ce mod sunt protejate acolo unde ajung precum si orice alta forma de prelucrare ulterioara initiata de la dvs. De asemenea modul cum sunt stocate la dvs. Nu cred ca veti avea nevoie de angajarea DPO, poate doar de moduri noi de protectie interna
Multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligativitate persoana responsabila cu protectia datelor ContSters85367 ContSters85367 Buna ziua, Am tot citit regulamentul insa nu reusesc sa ma edific in niciun fel. Daca masinile firmei sunt monitorizate prin GPS sau daca solicitam cazierul ... (vezi toată discuția)
Regulamentul gdpr 2016/679/ue giocont giocont Buna ziua, Din cate am inteles din Regulamentul specific, in afara de entitatile care sunt clar definite in el, care au obligatia numirii unui DPO, in cazul ... (vezi toată discuția)
Gdpr dezvoltator software care ofera dezvoltare continua si mentenanta Educativ Educativ Buna ziua, 1. Firmele care dezvolta si administreaza tehnic magazine online au nevoie de DPO sau sa se inscrie in registre nationale a operatorilor de date ... (vezi toată discuția)