Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical - lipsa aviz medic expert
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical - lipsa aviz medic expert

Buna ziua,

Am primit un concediu medical emis de catre medicul de familie, insa lipseste avizul medicului expert (mentionez ca salariatul a prezentat medicului adeverinta eliberata de catre angajator, mentionand ca are mai mult de 90 de zile de concediu medical in ultimele 12 luni si totusi a eliberat certificatul. Este normal?).
Se poate refuza la plata acest certificat?. Ce se intampla cu formularul - concediul medical? Il returnez salariatului?

Va multumesc
Aveti grija la codurile de indemnizatie pe care le-a avut angajatul.

In Normele de aplicare a OUG nr.158/2005 se prevede:

ART. 56
(1) Durata concediilor pentru tuberculoză, neoplazii, SIDA, boli cardiovasculare, a concediilor pentru sarcină şi lăuzie, îngrijirea copilului bolnav, pentru reducerea timpului de muncă şi pentru carantină, precum şi pentru risc maternal nu diminuează numărul zilelor de concediu medical acordate unui asigurat pentru celelalte afecţiuni.
(2) Pentru concediile medicale prevăzute la alin.(1), plătitorii de indemnizații au obligația să elibereze adeverințe din care să rezulte numărul de zile de concediu medical aferent fiecărei afecțiuni în parte.

Dacă totuși se menține depășirea de 90 de zile, returnați certificatul angajatului pentru a obține viza medicului expert. Daca nu o obține, se poate refuza plata conform art.71 din Normele de aplicare a OUG nr.158/2005.

ART. 71
(1) În înţelesul prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr.399/2006, constituie refuzuri justificate la plata indemnizaţiilor următoarele situaţii:
a) nu se face dovada calităţii de asigurat pentru concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate;
b) neîndeplinirea stagiului complet de cotizare, cu excepţiile prevăzute de lege;
c) necompletarea tuturor rubricilor din certificatul de concediu medical de către medicul care a eliberat/vizat respectivul certificat;
d) neprezentarea certificatului de concediu medical în termenele prevăzute de lege;
e) acordarea retroactivă a certificatelor de concediu medical în afara situaţiilor prevăzute de lege;
f) certificate de concediu medical ce depăşesc duratele maxime prevăzute de prezentele norme;

Certificatul medical nu are codurile mentionate la art. 56 si nu a obtinut viza medicului expert.
Inteleg ca putem refuza la plata certificatul.
Certificatul il returnez salariatului?

Multumesc.
Depinde de cum il pontati:
- absenta motivata (de certificatul medical) - fara plata (certificatul nu se inregistreaza in D112)
- in concediu de odihna - returnati certificatul (angajatul il poate returna medicului emitent pentru anulare).
Mulțumesc mult.
Buna ziua!

In aceeasi situatie ma aflu si eu !
I s-a eliberat certificat medical pt o perioada ce depaseste cele 90 zile , avizul medicului expert nu se poate acorda retroactiv, deci necesita refuz la plata .
In cazul inregistrarii in CFS pentru o perioada retroactiva , nu sunt pasibila de amenda de la ITM? Sau justific prin concedii medicale refuzate la plata ?

ana-cer a scris:

Depinde de cum il pontati:
- absenta motivata (de certificatul medical) - fara plata (certificatul nu se inregistreaza in D112)
- in concediu de odihna - returnati certificatul (angajatul il poate returna medicului emitent pentru anulare).