Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Filiala
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Filiala

Buna ziua,
Potrivit OG 26/2000 o fundație nu poate înființa decât filiale.
Intrebare-poate totuși să aibă, pe lângă sediul social, o alta locație unde desfășoară activitate, fara că această să apară înregistrată la judecătorie că filiala? Adică e permis că fundația să aibă sedii secundare fara personalitate juridica?
Are vreo importanta daca aceasta locație este sau nu în același oraș cu sediul, dpdv al tratamentului juridic?
Separat, îmi puteți explica daca e nevoie că această locație trebuie sau nu înregistrată la Finanțe? Se înregistrează că și filiala? Știu că cei de la Finanțe cer document aferent statutului juridic acelei locații.
Mulțumesc anticipat
suciu_diana, utilizator
Fundatia nu poate avea sucursale, dar poate avea sedii secundare care nu au autonomie (cum ar avea o sucursala daca ar fi permisa de lege). ci sunt simple unitati functionale interne ale fundatiei care activeaza la alta adresa decat sediul principal. Nu trebuie trecute in actele constitutive insa trebuie inregistrate la organul fiscal, utilizand unul din cele doua formulare speciale (in functie daca vor fi sau nu minim 5 salariati care sa activeze acolo). Finantele cer copii de contract de comodat sau inchiriere pentru sediu, uneori si decizia organului statutar la ONG-ului de infiintare a acelui sediu secundar. Sunt cazuri in care, in mod abuziv, organele fiscale cer ca sediul secundar sa figureze in actele constitutive, desi nu exista temei legal pt asta la ONG-uri
radumititean, utilizator