Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Divort fara partaj - Cadastru si Intabulare - ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Divort fara partaj - Cadastru si Intabulare - Achizitionare apartament de catre fiu

Buna ziua,

Parintii au divortat in urma cu aprox 20 ani, dar nu au trecut printr-un partaj. In calitate de fiu doresc sa stiu ce etape trebuie sa urmez pentru achizitionarea apartamentul (neinscris in cartea funciara) pe care ei il detin. Am acordul verbal al amandurora, dar amandoi locuiesc in afara tarii momentan.

1 - Este nevoie de o procura din partea unuia ori a celuilalt pentru a incepe demersul pentru actele de cadastru si intabulare ? (Mentionez ca amandoi sunt trecuti in contractul de vanzare-cumparare, dar mama apare cu numele de familie al tatalui).

2 - E nevoie ca mama sa-si schimbe numele de titular de pe contractul de vanzare-cumparare cu numele de familie de dinainte de casatorie ?
Daca da, atunci cat timp ar dura o asemenea operatiune ? Se poate si fara prezenta ei in tara ?

3 - In momentul in care se finalizeaza actele de cadastru si intabulare si se ajunge la momentul in care achizitionez apartamentul, este nevoie de prezenta amandurora pentru finalizarea vanzarii ori se poate tot prin procura ?

Multumesc!
Buna ziua,
Ambii parinti trebuie sa va trimita CATE o procura din care sa rezulta ca puteti sa intabulati bunul si sa-l instrainati chiar sa vi-l vindeti dumneavoastra.
Mama trebuie sa va trimita si sentinta de divort legalizata ( daca e nelegalizata va trebui sa mergeti la judecatoria unde s-a pronuntat si sa o legalizati)
Intabulati apartamentul si mergeti la un notar sa va vindeti apartamentul.
NU TREBUIE SA FIE EI PREZENTI CI DOAR SA AVETI PROCURI!.
Eventual luati legatura cu un avocat care sa va ajute.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator