avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 427 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... De ce perioada lucrata in sistemul militar nu este ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

De ce perioada lucrata in sistemul militar nu este luata in calcul la stabilirea Pensiei anticipate partiale?

Buna seara. Am 62 de ani si 3 luni. Am o vechime in munca de 29 ani si 10 luni in sistemul de munca civil. De asemenea, am fost ofiter MApN timp de 5 ani si 4 luni, perioada asimilata cu conditii speciale de munca (1 an lucrat-echivalent cu 1 an si 6 luni vechime).
Casa de pensii mi-a respins dosarul, fara sa tina cont de perioada cand am lucrat in armata. Ce prevede legislatia actuala in acest caz? Ce cai de atac pot utiliza? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Hendrix , utilizator 19:46, 28 Aprilie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Leg. 263/2010, art. 192, alin (1).
V-a raspuns corect Dl Mircea Carp aici:
www.avocatnet.ro/forum/discu...
In februarie 2021 vi se iau in considerare vechimea in armata.
Din pacate de data asta cei de la casa de pensii au dreptate.
Asta este.
Buna ziua, revin la chestiunea de mai sus. Am gasit OUG 103 din 14 decembrie 2017, aparuta in Monitorul Oficial nr. 1010 din 20 decembrie 2017. Acolo apare urmatoarea modificare: 163. La articolul 192, alineatul (2) se modifică şi va avea următorul cuprins:
"(2) Perioadele asimilate stagiului de cotizare, prevăzute la art. 49 alin. (1) lit. b) şi c), care constituie şi vechime în muncă sau în serviciu în sistemele proprii de asigurări sociale neintegrate sistemului public de pensii se iau în calcul în unul dintre sisteme, în urma exprimării opţiunii de către asigurat." Va rog sa comentati daca aceasta modificare ma ajuta la stabilirea PAP. Multumesc!
Trebuie sa tineti cont si de art.65 (3) din legea 263/2010
La articolul 65, alineatul (3) se modifică și va avea următorul cuprins:
"

(3) La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordării pensiei anticipate parțiale nu se iau în considerare perioadele asimilate prevăzute la art. 49 alin. (1) lit. a)-c)."
Dar eu nu ma incadrez in punctele a), b) si c) de la alin (1) din art.49. Eu am fost ofiter in serviciul MApN.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu cred ca art.192 si 192^1 din legea 263/2010 lamuresc problema d-voastra.

Alte discuții în legătură

Care sunt cele mai avantajoase conditii pentru pensionarea anticipata? irinairina13 irinairina13 Buna ziua, Puteti sa-mi raspundeti, va rog, la urmatoarele intrebari: 1. Un barbat nascut in anul 1952 la cati ani se poate pensiona anticipat? In cazul ... (vezi toată discuția)
Calcul stagiu de cotizare realizat sorineldobre sorineldobre Va rog sa-mi dati o consultatie gratuita referitor la calculul vechimii in munca. Am acum (2011) 25 de ani stagiu de cotizare la pensie in sistemul de stat. ... (vezi toată discuția)
Pensie lulusca lulusca Cand poate sa iasa la pensie un barbat nascut in septembrie 1952 [b]total vechime in munca 36 ani si 8 luni grupa II 18 ani si 7 luni[/b] , are studii ... (vezi toată discuția)