Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Program special
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Program special

Buna ziua doresc sa stiu daca am dreptul sa cer sa nu mai lucrez de noapte deoarece psoriazisul mi s a agravat foarte tare de când am început sa lucrez pe trei schimburi
In HG 355 din 11 aprilie 2007 privind supravegherea sanatatii lucratorilor fisa nr. 143. Personal care lucreaza in tura de noapte (definit ca lucrul desfasurat in intervalul orar 22.00-6.00) are urmatoarele contraindicatii:
- diabet zaharat decompensat
- epilepsie
- psihoze manifeste
- boala cardiaca ischemica
- hipertensiune arteriala (gradul 3, complicata)
- ulcer gastric/duodenal forme active
- tineri sub 18 ani
- gravide
Dar puteti cere o reevaluare a sanatatii facuta de catre medicul de medicina muncii care poate stabili o inaptitudinea temporara pana la disparitia cauzei medicale, (iar in fisa de aptitudine avizul medical va fi "inapt temporar") sau o inaptitudinea permanenta in munca pentru lucrul in tura de noapte.