Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fisa postului obligatoriu înregistrată?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fisa postului obligatoriu înregistrată?

Fisa postului poate produce efecte dacă nu este înregistrată în registrul special de fise de post de la compartimentul resurse umane?
Legislatia nu reglementeaza o astfel de situatie .

Fisa postului este o anexa la c.i.m.
Dar este obligatoriu sa aibe stampila instituției?

Cornel Vasile a scris:

Legislatia nu reglementeaza o astfel de situatie .

Fisa postului este o anexa la c.i.m.

La data intrării în vigoare a OG nr. 17, respectiv 23 iulie 2015, se abrogă toate prevederile legale referitoare la obligația aplicării ștampilei de către persoanele fizice, persoanele juridice de drept privat, precum și de către entitățile fără personalitate juridică.

Prin urmare, institutiile si autoritatile publice au obligația aplicării ștampilei pe documentele emise.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Stampila unității poate fi aplicată pe fisa de post fara a fi înregistrată? In cazul meu am o fisa de post din anul 2011 care nu este înregistrată și nici nu are aplicată stampila instituției. Poate ea avea efecte juridice în condițiile în care directorii sau schimbat de atunci de doua ori, cât și șeful de serviciu. Am adus la cunoștință directorului în funcție, dar nu s-a întâmplat nimic. Nu a fost actualizată și conține multe clauze care nu țin de postul pe care sunt angajat. ITM - ul cunoștea situația, dar nu face nimic. Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Cornel Vasile, Consilier juridic
Daca fisa de post este semnata de angajator si angajat,atunci isi poduce efecte chiar si fara stampila.