Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despagubire la acuzatia de viol in Anglia,calomnie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despagubire la acuzatia de viol in Anglia,calomnie

Buna seara, ma poate ajuta cineva ? Am lucrat in Anglia cu contract legal, cu NINO inregistrat la firma angajatoare. Am lucrat, precum spuneam, ca asistent ingrijire batrani intr-un azil. Pe data de 31 decembrie 2017, am fost arestat si inchis pentru 24 de ore, in urma acuzatiei de viol, din partea unui resident in varsta de 91 ani.Am fost eliberat. Timp de 3 luni si 23 de zile am fost investigat de catre politie. Astazi am primit un raspuns prin e-mail prin care mi se aducea la cunostinta ca investigatia mea s-a incheiat si nu voi fi trimis in judecata. Nu am avut in viata mea vreo problema in justitie si implicit cazierul meu este curat atat in tara cat si in Spania si Germania unde am mai lucrat dealtfel.Am incercat sa iau legatura cu avocati din Anglia pentru solutionarea doleantelor mele, despagubire pentru afectarea imaginii mele morale,despagubiri financiare rezultate ca urmare a concedierii mele de catre firma angajatoare in urma acuzarii si nu in ultimul rand a despagubirii mele pentru afectarea sanatatii mele.Raspunsurile au fost o parte din ele refuzuri de a mi se prelua cazul, cat si sfaturi de a renunta la despagubiri datorita costului prea mare a onorariului, platit avocatului si castigului mic la care ma pot astepta in acest caz. As dori si eu un sfat, o parere pertinenta daca se poate.Va multumesc!
cristian40tgv, utilizator
Nu avem ce sfat pertinent sa va oferim ,va puteam spune ce sanse aveati daca incidentul se petrecea in Romania.Cum se poate solutiona conform legislatiei specifice din UK nai un av care profeseaza acolo va poate spune.Este probabil ca raspunsurile primite sa fie conforme cu realitatea,daca exista vreo sansa gaseati un av care sa se implice.
Nu avem ce sfat pertinent sa va oferim ,va puteam spune ce sanse aveati daca incidentul se petrecea in Romania.Cum se poate solutiona conform legislatiei specifice din UK numai un av care profeseaza acolo va poate spune.Este probabil ca raspunsurile primite sa fie conforme cu realitatea,daca exista vreo sansa gaseati un av care sa se implice.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Va multumesc pentru raspuns. Si eu am ajuns la concluzia ca este mai crestineasca varianta cu renuntarea si iertarea celor care mi-au distrus viata.Sincer vorbesc, nu in sens peiorativ.Inca odata va multumesc pentru sfat,inainte de a ma avanta intr-un proces cu o rata ff mare de incertitudine.Toate cele bune!