Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general CALCUL RETETA RESTAURANT
Discuție deschisă în Contabilitate în general

CALCUL RETETA RESTAURANT

indraznesc sa cer putin ajutor in ceea ce priveste calculul unei retete pentru un restaurant. concret cum se calculeaza ?
spuneti-mi daca este corect - pret materie prima(cu tva)*adaos comercial *.......
cum calculez celelalte cheltuieli aferente :energie electrica ,gaz ,etc
In retetarul "de bucatari"se vor calcula doar materiile prime la pret de intrare fara tva, fara adaos comercial sau cheltuielile aferente.
In pretul de vanzare se vor introduce cota parte cheltuieli aferente, adaos comercial si adauga tva.
In contabilitate va fi invers:
-deducere tva din pret vanzare
-scadere retetar materii prime
-alte cheltuili vor rezulta din facturi,salarii,etc...
succes!