Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Declarație la politie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Declarație la politie

Buna seara .În 2013 o femeie în vârstă mi a apărut în spatele mașini în parcare ,ea alunecând pe gheata in timp ce dădeam cu spatele.Am dus-o la spital,am anunțat poliția,mi sa ridicat mașină pt verificări,dosarul ajungând la parchet unde mi sa dat verdictul neînceperea urmăriri penale și nici nu am primit amenda.Femeia a declarat că a fost vina ei că a alunecat și a cazut peste mașina mea .azi mă căutat un polițist acasă spunandu-mi că doamna a murit și trebuie să dau din nou declarație ,iar daca refuz o sa mă cheme un procuror.Eu nu înțeleg cum după 5 ani fără sa fiu vinovată,precizez ca doamna nu a fost lovită tare ,a stat câteva zile în spital până la sosirea rezultatelor analizelor mă cheamă să dau declarație că doamna a murit.De atunci nu am mai primit nimic și nici nu am mai dat vreo declarație.Aveti idee de ce sunt chemata acum când doamna a murit să dau declarație?
Doar la fața locului o sa aflati.
Inainte de a da declaratie o sa va spuna despre ce este vorba.Probabil ca este în legătură cu același dosar dar poate fi vorba de decesul persoanei.
Ca sa va fie mai usor sa înțelegeți întreaga situație puteți merge însoțită de avocat.
Avocatul va avea si posibilitatea sa ceara studierea dosarului si sa inteleaga ce este de facut.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Probabil s-a redeschis urmarirea penala.