avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 200 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general este corect?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

este corect?

este zi de salariu
nu exista bani de salarii
fac 5311=4551 100 (dispozitie de incasare)
si 421=5311 100 cf stat de plata
ziua urmatoare sunt incasari
fac 4551=5311 100 (dispozitie de plata)
Cel mai recent răspuns: Mariana Trufin , Consultant resurse umane 15:37, 30 Octombrie 2009
pentru incasari debitati contul 5311= ,,creante''
daca vreti sa restituiti banii asociatului, se inregistreaza 4551=5311
este recomandat daca sunt mai mult de un asociat pe langa disp de incasare sa faci si chitanta cu numele celui de la care incasezi
in situatia asta este un singur asociat
multumesc pt sfaturi
Neaparat trebuie sa existe un contract de creditare intre persoana care crediteaza societatea si societate pe perioada determinata sau nedeterminata, cu dobanda la suma imprumutata sau fara.

Alte discuții în legătură

Creditare societate taie taie Buna ziua, Un asociat poate credita firma cu 61000 ron prin casa? Daca da, as vrea sa stiu in baza carei legi? Multumesc (vezi toată discuția)
Dobanda contract imprumut asociat dana_2011 dana_2011 Buna ziua! Am o intrebare!Am imprumutat societatea in calitate de asociat unic , am facut contract de imprumut dar nu stiu daca este obligatorie dobanda.Ma ... (vezi toată discuția)
Contractul de creditare societate Buna ziua, Contractul de creditare societate, se inregistreaza in registrul de casa? Am nevoie de aceasta informatie din motivul urmator: - tin ... (vezi toată discuția)