Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general este corect?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

este corect?

este zi de salariu
nu exista bani de salarii
fac 5311=4551 100 (dispozitie de incasare)
si 421=5311 100 cf stat de plata
ziua urmatoare sunt incasari
fac 4551=5311 100 (dispozitie de plata)
pentru incasari debitati contul 5311= ,,creante''
daca vreti sa restituiti banii asociatului, se inregistreaza 4551=5311
este recomandat daca sunt mai mult de un asociat pe langa disp de incasare sa faci si chitanta cu numele celui de la care incasezi
in situatia asta este un singur asociat
multumesc pt sfaturi
Neaparat trebuie sa existe un contract de creditare intre persoana care crediteaza societatea si societate pe perioada determinata sau nedeterminata, cu dobanda la suma imprumutata sau fara.