Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Creditare societate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Creditare societate

Buna ziua,

Un asociat poate credita firma cu 61000 ron prin casa?
Daca da, as vrea sa stiu in baza carei legi?

Multumesc
Contractul de creditare sta la baza.
Daca poate dovedi sursa de lichiditati printr-un inscris , este in regula .
Dovada la Oficiu pt Spalarea Banilor trebuie depusa daca suma depaseste 15000 eur.
buna ziua !
ma intereseaza si pe mine subiectul acesta si va rog sa ma ajutati in privinta trecerii sumei creditate de catre asociat pe contul 542 adica:
1. 5311=4551 (sa zicem 61000ron); Disp.Inc.+Chitanta sau e suficient doar DI?
2. 542=5311 avans delegatie (5000 ron)-se face DP pe max 5000 in zile diferite?
si restituirea?
3. 4551=5311 61000 prin DP sau se imparte pe mai multe DP in zile dif in limita a 10000ron/zi?
va rog frumos sa ma ajutati cu o parere....am citit toate forumurile si tot nu prea sunt lamurita.cu toate ca restituirea reprezinta o plata catre o pers. fizica si din cate am citit nu se aplica notiunea de plafon pt aceste plati chiar e ok sa fac o DP pe suma de 61000?
Necesita contract de creditare si hotarare AGA pentru suma respectiva.
Se incaseaza suma prin casierie cu dispozitie de incasare:
5311 = 4551 61 000 ron
Atentie!! Daca echivalentul depaseste suma de 15000 eur se depune declaratie pt spalarea banilor!
In ceea ce priveste banii aflati in casierie dupa incasare, acestia pot fi distribuiti ca avansuri de trezorerie cu dispozitie de plata din casierie.
Restituirea sumei de 61 000 ron catre asociati , poate fi facuta intr-o singura zi pe baza contractului cu dispozitie de plata din casierie. Atentie !! Daca echivalentul este mai mare de 15000 eur trebuie de asemenea facuta declaratie pt. spalarea banilor.
O zi buna!
1)este nevoie de hotararea GA
2) este nevoie de contract de imprumut
3) este nevoie de chitanta care reprezinta documentul justificativ pentru registrul de casa
4)completati si dispozitia de plata
5)declaratia de spalare a banilor
Mult succes,

bestb a scris:

Necesita contract de creditare si hotarare AGA pentru suma respectiva.
Se incaseaza suma prin casierie cu dispozitie de incasare:
5311 = 4551 61 000 ron
Atentie!! Daca echivalentul depaseste suma de 15000 eur se depune declaratie pt spalarea banilor!

Daca in contract se precizeaza ca returul creditarii se poate face in transe egale , nu este nicio problema.
In ceea ce priveste banii aflati in casierie dupa incasare, acestia pot fi distribuiti ca avansuri de trezorerie cu dispozitie de plata din casierie.
Restituirea sumei de 61 000 ron catre asociati , poate fi facuta intr-o singura zi pe baza contractului cu dispozitie de plata din casierie. Atentie !! Daca echivalentul este mai mare de 15000 eur trebuie de asemenea facuta declaratie pt. spalarea banilor.
O zi buna!
ContSters20980, utilizator
multumesc tuturor pentru ajutor.

avansurile de trezorerie pentru delegatii facute pe baza dispozitiei de plata au si ele plafonul de 5000 ron?