Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Lămurire ordonanță de clasare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Lămurire ordonanță de clasare

Ordonanta:Clasarea cauzei penale (intrucat fapta nu exista),in faza preliminara a instantei,...(va rog frumos astept un raspuns mai pe intelesul meu va multumesc!)
Manuela Rășină, administrator
Nu exista faza preliminara a instantei, exista o faza preliminara a urmaririi penale si faza camerei preliminare in procesul penal, asadar trebuie sa formulati corect intrebarea, altfel nu se poate raspunde.
Sunt in calitate de inculpat„sunt in faza camerei preliminare si da raspund unui judecator de camera preliminara.Am primit de curand o citatie o ordonata prin care spune asa:Procuror X CONSTAT: Fata de starea de fapt expusa si argumentele juridice ce au stat la baza propuneri organului de cercetare penala din cadrul Politiei X vor fi insusite in temeiul art.315 alin.5 C.pr.pen motivele de fapt si de drept retinute in referat intrucat rezulta ca in cauza este incident cazul de impiedicare a punerii in miscare a actiunii penale prev.de art.16 alin.1 lit. a C.pr.pen„respectiv fapta nu exista.Fata de cele expuse mai sus,In temeiul art 315 alin.1 lit. b C.pr.pen cu referire la art.314 alin.1 lit.a C.pr.pen.rap la art.16 alin 1 lit a C.pr.pen. DiISPUN: 1.Clasarea cauzei penale avand ca obiect savarsirea infractiuni X„intrucat fapta nu exista.
Ok. Ati mai clarificat cate ceva, dar mai exista nelamuriri. Ce a dispus procurorul prin ordonanta este clar, insa nu este clar de ce si pentru ce ati ajuns in fata judecatorului de camera preliminara. Ati avut dispuse impotriva dvs ceva masuri preventive sau masuri de siguranta cu caracter medical, tratament medical sau ceva asemanator? Ori a facut cineva plangere impotriva actelor intocmite de politie sau a ordonantei de clasare?
Pentru ca sunt arestat la domiciliu pentru o infractiune.
da a facut cineva plangere importiva mea.