Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sanctiunile disciplinare...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sanctiunile disciplinare...

Pentru sanctiuni repetate se poate desface CCM. Dar care este intervalul de timp in care se poate considera abateri repetate. Stiam ceva de genul ... ca la un an abaterile se anuleaza de drept. Este adevarat?
Nu ati precizat cand a fost constata si consemnata ultima abatere si distanta fata de anterioara..
Termenul mentionat de dvs este corect dar ,avand in vedere afinitatea dvs de a acumula decizii de abatere,acestea se pot acumula "fara numar" la dosarul dvs
Codul muncii Art. 263. - (1) Angajatorul dispune de prerogativă disciplinară, având dreptul de a aplica, potrivit legii, sancţiuni disciplinare salariaţilor săi ori de câte ori constată că aceştia au săvârşit o abatere disciplinară.
Art. 266. - Angajatorul stabileşte sancţiunea disciplinară aplicabilă în raport cu gravitatea abaterii
disciplinare săvârşite de salariat, avându-se în vedere următoarele:
a) împrejurările în care fapta a fost săvârşită;
b) gradul de vinovăţie a salariatului;
c) consecinţele abaterii disciplinare;
d) comportarea generală în serviciu a salariatului;
e) eventualele sancţiuni disciplinare suferite anterior de către acesta.
In functie de acestea angajatorul poate dispune orice sanctiune din cele prevazute de art 264 Codul muncii
Regulamentul intern al societatii angajatoare ar trebui sa prevada definirea termenului de "abateri repetate". Nu este niciun act normativ care sa prevada in dreptul muncii reglementarea stricta a acestor termeni.
ma refeream la faptul daca pot fi considerate in luarea unei decizii de sanctionare si abaterile care au peste un an de la aplicare.
Regulamentul nostru intern nu prevede acest lucru si nici nu a fost consultat sindicatul in elaborarea lui.
bv96rrr, utilizator