avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 301 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Parcare cu plata langa bloc
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Parcare cu plata langa bloc

Pe strada parintilor mei primaria a montat aparate de taxare/ora pentru locurile de parcare.Deci: pe o strada cu multe case si blocuri au trasat locuri de parcare si au montat parcometrele aferente platii.
Mie mi se pare aceasta treaba abuziva fiindca locatarii strazii,printre care si parintii mei,nu mai au unde parca.
Si mai ciudata mi se pare explicatia primariei cum ca va trebui sa faca cerere pentru a obtine loc de "riveran"
Aceast termen este diferit de parcarea de resedinta,unde fiecare locatar primeste nominal un loc de parcare.
Pe langa faptul ca fiecare apartament are dreptul la o singura masina,nu putem obtine un loc de parcare fix.Intrebarea mea este de ce nu avem toti drepturi egale,fiindca blocul aflat la 20 m de al parintilor are parcare de resedinta,iar al parintilor mei nu, fiindca in fata lor s-a facut aceasta parcare publica cu plata.
Mi se parea normal sa fie consultati locatarii,inventariate masinile si necesarul de locuri de parcare si abia ce ramane nerevendicat transformat in parcare cu plata cu toate regulile ce decurg din ea.
Daca ma puteti sfatui ce pot face pentru a corecta aceasta stare obtinuta in urma unei hotarari a Consiliului Local.
Ultima modificare: Joi, 3 Mai 2018
turkn, utilizator
Cel mai recent răspuns: turkn , utilizator 08:42, 5 Mai 2018
1-Terenul in discutie reprezinta si apartine domeniului public,deci primaria poate dispune utilizarea acestuia
2-
Aceast termen este diferit de parcarea de resedinta,unde fiecare locatar primeste nominal un loc de parcare.

Nu este regula generala
Poate fi o regual in cazul zonelor rezidentiale unde dezvoltatorul o data cu imobilul vinde si loc parcare
Majoroitatea proprietailor din imobilele de locuit in comun-daca au noroc ca primaria sa accepte amenajare loc de parcare auto,se lupta pentru incheierea de contracte de concesiune anuala si nici cu taxa achitata nu beneficiaza permanent de locul de parcare alocat
3-Daca apreciati HCL abuziv aveti dreptul prevazut si garantat de Legea Fundamentala de acces neingradit la justitie
Multumesc ptr raspuns.
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Mai 2018
turkn, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce se poate face in cazul unui locatar care ocupa mai multe locuri de parcare? corav corav Ce se poate face in cazul unui locatar care ocupa mai multe locuri de parcare, in parcarea rezidentiala adp sector 6, obtinute pe o singura locuinta in incinta ... (vezi toată discuția)
Dreptul de teren din preajma blocului dragosb1 dragosb1 Buna ziua. Doresc sa va adresez o intrebare: Suntem o asociatie de proprietari din Iasi si avem o nelamurire. Pe titlul de proprietate (eliberat in 1977-data ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. suntem posesorii unui loc de parcare pentru persoane ... Alexandrusc Alexandrusc Buna ziua. Suntem posesorii unui loc de parcare pentru persoane cu handicap rezidential,,atribuit pentru numărul mașinii,cu legitimația aferentă. Acesta a ... (vezi toată discuția)