Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere penala sau plangere prealabila
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere penala sau plangere prealabila

pt. fapta prevazuta de art. 244 Cod penal -sustragerea de sub sechestru sesizarea parchetului se face in baza art. 222 cod penal (plangere penala) sau art. 279 cod penal -plangere prealabila?
Legal, autoritatea in drept se sesizeaza atat in raport de art 222 Cpp,inclusiv art 223 Cpp
In general este mentionata necesitatea plangerii prealabile la acele infractiuni unde sesizarea organelor de cercetare se face la plangerea prealabila. In cuprinsul acestui articol ,nu este prevazuta aceasta , asa incat, sesizarea se face printr-o plangere penala ( art. 222 cpp)de catre persoana care a suferit o vatamare de pe urma acestei infractiuni.
ContSters47264, utilizator
Modalitatile de sesizare pot fi
1- plangerea - introdusa de catre persoana fizica/juridica, vatamata prin savarsirea infractiunii
(poate fi suplinita de un denunt)

2- denunt- introdus de catre o persoana fizica/juridica ce are cunostinta de savarsirea unei infractiuni (poate exista , ulterior , si o plangere in acest sens ).
Sau poate exista o sesizare din oficiu a organelor judiciare .
In aceste cazuri urmarirea penala incepe printr-o rezolutie.

Plangerea penala prealabila
a fost instituita in consideratia unui pericol social redus , sau spre exemplu , cand ramane la latitudinea persoanei vatamate de a aduce raportul juridic de conflict in fata organelor judiciare(infractiuni de viol, in varianta tip) si are caracter personal : poate fi facuta numai de catre persoana ce a suferit o lezare prin savarsirea faptei ilicite de natura penala.
In acest caz, acesta nu e incidenta.
Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
va multumesc pentru raspuns!
o zi buna!
Nu este ca in civil in care reclamantul stabileste cadrul procesual.
Asa ca, are prea putina importanta cum o botezati: plangere penala sau plangere prealabila.
Chiar si incadrarea faptei facuta de dvs. are prea putina importanta.
Tot procurorul va dispune.