Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul de folosinta a partii dobandite prin mostenire ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul de folosinta a partii dobandite prin mostenire cu mama uzufruct.

Ce drept de folosinta am in partea de casa dobandita prin mostenire (3/8) mai exact cu mama in folosinta al.casei si uzufruct?
Cum adica "cu mama in folosinta al.casei si uzufruct"
Mama locuieste momentan in casa mostenita de la tata si detine 5/8 iar eu vreau sa folosesc cele 3/8 si vreau sa stiu daca pot folosi si eu dupa trebuinta mea.
Cotele din dreptul de proprietate sunt individualizate.

Spatiul locativ, insa, nu este determinat, nefiind facut inca partajul.

Prin urmare, daca au survenit divergente in ceea ce priveste folosinta locuinti proprietate comuna pe cote-parti, oricand, va puteti adresa instantei de judecata, in vederea impartelii.

Nimeni nu poate fi obligat sa ramana in stare de indiviziune.

Instanta de judecata poate avea in vedere imparteala prin atribuire, ori in natura, in ipoteza in care bunul este comod partajabil in natura.

Cota -parte din dreptul de proprietate,odata individualizata, poate fi transferata, catre o terta persoana , cu titlu gratuit sau oneros, cata vreme exista masuratori cadastrale si intabulare.

Daca exista un acord intre copartasi, va puteti adresa notarului public.

Va multumesc pentru raspunsuri.