Forum Suport Tehnic Seminariile Avocatnet.ro Speta DREPT INTERNATIONAL PRIVAT
Discuție deschisă în Seminariile Avocatnet.ro

Speta DREPT INTERNATIONAL PRIVAT

Reclamantul A, cetatean chinez, a chemat in judecata la judecatoria sectorului 1 bucuresti statul roman, reprezentat de Ministerul Finantelor Publice, solicitand sa se incuvinteze executarea silita a hotararii Tribunalului din Beijing prin care s-a admis petitia sa de ereditate, constatandu-se ca defunctul B, cetatean chinez, cu ultimul domiciliu in Romania, a declarat ca in lipsa de alti mostenitori doreste sa-i lase lui averea sa , insa nu a mai apucat sa-i faca testament si sa aleaga legea aplicabila mostenirii.
Reclamantul a dovedit ca hotararea straina este definitiva si executorie.
Ministerul Finantelor Publice a solicitat inlaturarea exceptionala a legii aplicabile si modificarea hotararii straine.
Instanta :
a) va respinge cererea de incuviintare a executarii hotararii,avand in vedere competenta exclusiva a instantei romane;
b) va admite cererea de incuviintare a executarii hotararii,avand in vedere ca in cauza sunt intrunite conditiile prevazute de lege;
c) va invoca din oficiu si va admite exceptia necompetentei generale a instantei romane,respingand cererea ca nefiind de competenta instantelor romane;
d) va invoca din oficiu si va admite exceptia necompetentei generale a instantei romane,declinand competenta in favoarea Tribunalului din Beijing .
AndreeaVioleta, utilizator