avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reducere capital social
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reducere capital social

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta: o societate cu raspundere limitata prezinta urmatoarele pozitii bilantiere:
- Capital social = 679.000 lei
- Rezerve legale = 553.000 lei
- Parti sociale proprii = 1.662.000 lei
- Pierdere contabila reportata = 5.126.000 lei
- Rezerve din surplus reevaluare = 12.070.000
- Profit curent = 1.000 lei

Deci, un total al capitalurilor proprii de = 6.515.000 lei si separat, are lichiditati de aceeasi valoare. Rezervele din surplus reevaluare provin din vanzarea unei cladiri. Societatea doreste sa reduca capitalul social de la 67.931 parti sociale la 67.877 parti sociale, si sa distribuie o cota parte egala din aporturile totale din societate, aporturi pe care vrea sa le considere egale cu activul net al societatii de 6.515.000 lei.
Va rugam sa ne precizati daca:

1. Legal se poate distribui activul net la reducerea capitalului social?
2. Daca nu, ce conturi se pot distribui? Care sunt modalitatile de distribuire ale celorlalte conturi si cum se impoziteaza?
3. Cum se impoziteaza sumele distribuite la reducerea capitalului social?

Va multumesc,
Mihaela Niculescu
Ultima modificare: Luni, 7 Mai 2018
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Capital propriu anca_am anca_am tema licentei mele este " contabilitatea capitalului propriu" am mai multe probleme....daca ma poate ajuta cineva in primul rand daca lucreaza cineva ca si ... (vezi toată discuția)
Vanzare cladire ramolex ramolex o societate comerciala are in patrimoniu o cladire. la data de 31.12.2012 a efectuat o reevaluare. valoare de achizitie 200.000 lei amortizare cumulata ... (vezi toată discuția)
Diminuare capital louisa louisa Ma aflu in urmatoarea situatie: Unul din asociatii firmei a adus ca aport o cladire la capitalul societatii iar acum ca urmare a reevaluarii a iesit o valoare ... (vezi toată discuția)