Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Renuntare la urmarirea penala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Renuntare la urmarirea penala

Buna ziua! Am facut o 'boacana' in vara lui 2017 cand am fost prins cu 2 tigari rulate ce contineau canabis. Dupa muuult timp am fost instiintat de dosarul penal, dupa care la inceputul lunii mai am primit o citatie de la DIICOT ca sa prezint la o data pe care nu o intelegeam(12, 14, 15 sau 17 mai), asa ca am mers de buna voie si nesilit de nimeni la sediul DIICOT in data de 7 mai, sa intreb de data. Domnii de acolo mi-au spus sa intru, mi-au dat niste foi in care scrie ca se dispune renuntarea la urmarirea penala, etc..si ca trebuie sa achit x de lei cheluieli judecatoresti(sau judiciare, ceva de genul) in 20 de zile si sa fac 30 de zile(60 de ore) de munca in folosul comunitatii. Din cate am inteles, mai trebuie sa primesc ceva instiintare de la judecatorie(tribunal), ca sa fie si judecatorul de acord cu renuntarea la urmarirea penala.
Seara in data 7 mai, am vazut ca am primit o instiintare si citez 'va insiintam ca la data de 3.05.2018, ora 14.20 am procedat la afisarea prezentei, nefiind indeplinite conditiile de inmanare a plicului cu acte de procedura aferente cu dosarul nr.xxxx/xxx/xxxx, aflat pe rolul instantei TRIBUNALULUI X, Sectia Penala cu sediul in y...y, Romania. Va comunicam ca sunteti in drept sa va prezentati dupa 3 zile de la afisarea prezentei, dar nu mai mult de 7 zile, pentru inmanarea actelor de procedura la sediul instantei TRIBUNALULUI X, Sectia Penala, camera x, in zilele lucratoare, intre orele 9-12. De asemenea, mentionam ca, in cazul in care, fara motive temeinice, nu va prezentati pentru comunicarea actelor in termenul de 7 zile, actele de procedura se vor considera comunicate la implinirea acestui termen.' Aici intervine nelamurirea mea:
1. Cei x lei, trebuie sa i achitat in 20 de zile, indiferent ca imi vine instiintarea sau nu de la tribunal?
2. Cele 60 de ore in folosul comunitatii, trebuie facute dupa ce am fost la tribunal?
3. La tribunal, am nevoie de avocat sau mi o sa mi se dea unul din oficiu, daca procurorul a spus sa se renunte la urmarirea penala?
4. Am nevoie de alte acte la tribunal, pe langa dosarul pe care l-am primit de la procuror?
5. In data de 3 mai am primit instiintarea de la tribunal sau atunci trebuia sa merg? Sau pot sa merg intre orele 9-12, oricand dupa 3 zile dar nu mai de 7 zile, adica intre 6 mai-10 mai?
Multumesc frumos ! :)
paulalex, utilizator
Nu platititi nimic si nu executati orele in folosul comunitatii pana nu este confirmata ordonanta de judecator.
Nu vi se da avocat din oficiu, ar fi recomandat sa va angajati. Daca se respinge cererea parchetului, o nouă renunţare nu mai poate fi dispusă, indiferent de motivul invocat si urmeaza sa fiti trimis in judecata.
Ar fi util sa depuneti inscrisuri in circumstantiere.
Verificati dupa numele dvs direct pe portal si vedeti cand vi s-a fixat termen.
Nu este necesar sa mergeti sa sa ridicati actele de procedura daca va prezentati la termenul de judecata, probabil este vorba de citatie.

Am mers astazi la tribunal, insa mi-au spus ca nu a sosit plicul sau ceva de genu la tribunal si sa revin in data 15.05.2018, la 08.30...ma gandesc ca atunci ma voi intalni si cu judecatorul, iar daca va confirma renuntarea la urmarirea penala, o sa mai primesc ceva foi si apoi trebuie sa merg sa imi programez munca in folosul comunitatii si sa achit cheltuielile judiciare.
****La cheltuielile judiciare scrie ca o parte din cheltuieli sunt pentru analizele facute pe probe(cele 2 tigari rulate ce contineau canabis); undeva am citit dar nu stiu sigur ca mai demult, suspectul/inculpatul trebuie sa suporte aceste cheltuieli, dar dupa modificarea codului penal/prorcedura penala(nu stiu exact), cheltuielile pentru analize sunt suportate de stat. Atunci, mai sunt nevoit sa plateasca a cea parte din cheltuielile judiciare?
paulalex, utilizator
Luati legatura cu cei de la probatiune ca sa stie.
E posibil sa va caute poliția pe acasa si sa nu stiti de ce...
Sa ii anuntati cand veti presta munca...