avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am condus mașina unui prieten fără să am permis ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am condus mașina unui prieten fără să am permis și ne-a prins poliția. Ce riscăm?

Buna ziua. Eram acum 2 3 seri, cu prietenii in parcarea Kaufland. Unul dintre prieteni avand permis, si masina. L-am rugat sa imi dea sa fac o parcare, mentionez ca eram in parcare, dupa acea parcare, am mers sa opresc in fata la kaufland, iar in acel moment am fost oprit de o patrula de politie. Am fost luat la sectie, am dat declaratie toti, si ni s-a facut doar proces verbal, si am fost lasati sa plecam. Ideea e ca, politistul mi-a zis ca este vorba de clasarea faptei, si pentru ca este prima abatere, si nu am mai avut probleme cu politia. Imi spuneti cateva pareri?
Ultima modificare: Joi, 10 Mai 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Catalin1501 , utilizator 12:07, 8 Mai 2018
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Faptul ca nu sunteti cunoscut cu antecedente nu este un motiv pentru a se dispune clasare.
Vi s-a intocmit dosar penal sub aspectul savarsirii infractiunii prev. si ped. de art. 335 alin. 1 c.p.
In mod normal, celui care v-a incredintat vehiculul, i s-a intocmit dosar penal sub aspectul savarsirii infractiunii prev. si ped. de art. 335 alin. 3 c.p.
Se vor face cercetari si se va dispune o solutie.
Si mie daca mi-au facut dosar penal, mai pot da examenul auto? Luna viitoare am examenul..
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Examenul il puteti sustine, dar daca veti fi condamnat, se anuleaza permisul. Asigurati-va apararea.
Am inteles. Va multumesc frumos. O zi buna

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mi s a luat permisul când îl aveam suspendat Va rog frumos sa ma ajutați... Mi a fost suspendat permisul și am condus din nou... Ce pot face în acest caz.. Sunt disperata va rog sa ma ajutați! (vezi toată discuția)
Conducere permis suspendat Scrieru Scrieru Sotul meu, avea permisul suspendat pt o luna, pentru depasire pe linie continua. Dupa doua saptamani din suspendare a fost prins pentru depasire limita viteza. ... (vezi toată discuția)
Conducere fara permis. Catalin1501 Catalin1501 Buna ziua. Am fost prins sambata trecuta in jurul orei de 01.30 -2, in parcarea kaufland, efectuam niste parcari, ca urmeaza sa dau examenul de conducere ... (vezi toată discuția)