Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am condus mașina unui prieten fără să am permis ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am condus mașina unui prieten fără să am permis și ne-a prins poliția. Ce riscăm?

Buna ziua. Eram acum 2 3 seri, cu prietenii in parcarea Kaufland. Unul dintre prieteni avand permis, si masina. L-am rugat sa imi dea sa fac o parcare, mentionez ca eram in parcare, dupa acea parcare, am mers sa opresc in fata la kaufland, iar in acel moment am fost oprit de o patrula de politie. Am fost luat la sectie, am dat declaratie toti, si ni s-a facut doar proces verbal, si am fost lasati sa plecam. Ideea e ca, politistul mi-a zis ca este vorba de clasarea faptei, si pentru ca este prima abatere, si nu am mai avut probleme cu politia. Imi spuneti cateva pareri?
Manuela Rășină, administrator
Faptul ca nu sunteti cunoscut cu antecedente nu este un motiv pentru a se dispune clasare.
Vi s-a intocmit dosar penal sub aspectul savarsirii infractiunii prev. si ped. de art. 335 alin. 1 c.p.
In mod normal, celui care v-a incredintat vehiculul, i s-a intocmit dosar penal sub aspectul savarsirii infractiunii prev. si ped. de art. 335 alin. 3 c.p.
Se vor face cercetari si se va dispune o solutie.
Si mie daca mi-au facut dosar penal, mai pot da examenul auto? Luna viitoare am examenul..
Examenul il puteti sustine, dar daca veti fi condamnat, se anuleaza permisul. Asigurati-va apararea.
Am inteles. Va multumesc frumos. O zi buna