avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sentinta divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sentinta divort

Am fost chemata in instanta pentru divort dar nu mi s-a inmanat cererea, doar am aflat asta de la rude.
Am rugat instanta, in scris, sa amane data pt o perioada mai indelungata, fiind dupa decesul mamei mele, mi-am fost pierdut si actele etc
Instanta nu mi-a prelungit, asa ca a hotarat conform cu declaratiile mincinoase ale sotului.
Nu am primit instiintarea la timp, sa fac recurs, in termen de 30 zile.
Hotararea a fost pe 20 marti e, iar eu am fost instiintata pe 8 mai 2018 (adica ieri).
Ce pot sa fac acum - am multe de spus in ce priveste modul de abordare al sotului cat si datoria celor care fac instiintarile.
E valabil sa depun acuma plangerea?
Martorii au fost 2, de ce s-a prezentat numai 1 ? Se poate lua decizia numai dupa declaratiile unuia?
De ce nu s-a scris si ce a declarat martorul, doar ca a fost prezent?

Ce ma puteti sfatui
Multumesc mult, Doamne Ajuta !
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă hotărârea judecătoriei v-a fost comunicată în data de 08.05.2018, aveți termen 30 de zile de la comunicare pentru a formula apel.
Se pare ca sentinta a fost data pe 20 martie si eu nu am primit instiintare decat ieri 8 mai. Deci trebuia sa raspund in 20 aprilie. Ce fac acum, am sa trimit totusi raspuns chiar daca este tarziu.
Ultima modificare: Miercuri, 9 Mai 2018
ileana2006uk, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Termenul de apel se calculeaza de la comunicarea hotararii la domiciliul dvs. Deci sunteti in termen pentru apel
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua!
Puteți formula apel în termen de 30 zile dacă nu sunteți mulțumită de soluția instanței!
Însă este important să vă gândiți dacă nu este redundantă promovarea acestuia, să analizați ce ați solicitat și nu ați primit, nu are sens să faceți apel din orgoliu.
Pt un sfat pertinent este necesară o prezentare exhaustivă a situației de fapt, sens în care este recomandabil să luați legătura cu un avocat, fie dintre consultanții de pe avocatnet.ro, fie din tabloul avocaților.
Cu stimă!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere de valoare redusa wap54 wap54 In luna aprilie am fost instiintat de judecatorie ca am fost actionat in instanta de EOS KSI privind o cerecere de valoare redusa, neplata a 3 facturi catre ... (vezi toată discuția)
Divort si plata pensiei alimentare melinaR melinaR buna seara am si eu o intrbare daca sotia nu poate ajunge la divort si acesta se desface fara ca ea sa fie deacord instanta din a doua infatisare acorda ... (vezi toată discuția)
Proces pierdut, perioada de suspendare majorata cu inca 30 de zile. ce s-ar mai putea face? Marius1912 Marius1912 Printr-un proces verbal am primit amenda si suspendarea o luna a permisului de conducere,am facut contestatie,care mi-a fost respinsa.De catre ... (vezi toată discuția)