Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare student part-time
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare student part-time

Legislația permite angajarea permanenta a studenților cu program de 2 ore pe zi?
Exista aceasta posibilitate.

Codul Muncii
Art. 104
(1) Angajatorul poate incadra salariati cu fractiune de norma prin contracte individuale de munca pe durata nedeterminata sau pe durata determinata, denumite contracte individuale de munca cu timp partial.
....

Astfel, Codul Muncii nu distinge in ceea ce priveste calitatea persoanelor care pot încheia contracte de muncă cu timp parţial.