Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Închiriere boxa bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Închiriere boxa bloc

În blocul în care locuiesc de aprox. 4 ani există o boxaz la parter, chiar sub bucătăria apartamentului meu pe care o folosesc 2 vecini de la etajele 3 și 4. Am inteles ca au uun contract de închiriere. Am cerut las asociație și eu acces las aceasta boxa dar mi s a spus că vecinii locuiesc în bloc de 30 de ani și trebuie sa ma inteleg cu ei. Cum se incheie aceste contracte de închiriere a boxelor și cine are acces las ele. Baza legala va rog?
Baza legala o constituie disp L nr 230/2007
In speta dv problema esentiala o constituie numarul de boxr raportat la numarul de interesati
Trebuie sa constientizati ca o data incheiat contract de locatiune,locatarul are dreptul de utilizare spatiu si atat timp cat se achita de obligatiile asumate respectiv achitare lunara c/v chirie,,alta persoana nu mai poate beneficia concomitent de acea boxa