Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este legal sa nu dai voie unei persoane sa isi ia ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este legal sa nu dai voie unei persoane sa isi ia concediu de odihna?

Buna ziua,
Tatal meu lucreaza la o firma privata, care au un contract cu o autoritate a statului si din cauza pierderilor pe care la are firma au dat afara 2 persoane din 4 cate erau pe acest proiect. Acum sunt doua persoane pe schimb si el munceste 10-12 ore/zi, in fiecare zi de luni pana vineri. De 5-6 luni de cand este aceasta situatie a inceput sa aibe probleme cu spatele (este munca fizica) si ajunge foarte foarte obosit acasa. A discutat cu conducere ca are nevoie de un CO pt niste analize, dar i s-a refuzat pe motiv ca nu au oameni. I-am spus sa ceara mai multi bani (ma gandeam ca avand un surplus ar putea sa se duca la niste analize la o clinica privata, in week-end) daca tot face munca la doi oameni, dar au spus ca nu au de unde ca la alte lucrari au pierderi. Sunt foarte ingrijorat de starea sanatatii lui. Este legal sa nu dai voie unui angajat sa isi ia CO? Ce poate face el in aceasta situatie, in afara de asi da demisia? Multumesc frumos de raspunsuri.
iuliandanescu, utilizator
Incalcarea dreptului la concediu de odihna anual si neacordarea acestuia poate atrage si raspunderea patrimoniala a angajatorului in conditiile art. 253 alin. (1) din Codul muncii, potrivit caruia angajatorul este obligat, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, sa il despagubeasca pe salariat in situatia in care acesta a suferit un prejudiciu material sau moral din culpa angajatorului in timpul indeplinirii obligatiilor de serviciu sau in legatura cu serviciul.

De asemenea, puteti sesiza Inspectia Muncii sau ITM-ul, intrucat aceste institutii au atributii de control in ceea ce priveste stabilirea si acordarea drepturilor salariale, precum si a celorlalte drepturi decurgand din munca prestata.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc de raspuns!