Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Aprobare de la vecini pentru sediu PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Aprobare de la vecini pentru sediu PFA

Buna ziua,

Am doua intrebari:

Vreau sa imi deschid un pfa si folosesc ca sediu apartamentul.

Daca declar ca nu intreprind activitatea aici trebuie sa mai cer aprobare de la vecini?

Cum pot declara ca nu intreprind activitatea aici?

PFA-ul va fi pe fotografie si voi face foto de eveniment, deci nu voi avea clienti sau altceva acasa.

Multumesc!
george-neagu, moderator
Buna ziua, in cazul PFA - ului, daca nu desfasurati activitate la sediu nu aveti nevoie de acordul vecinilor. Trebuie sa dati o declaratie pe propria raspundere, sub semnatura privata. Declaratia se poate face la ONRC, la momentul inregistrarii PFA-ului (solicitati formularul de la consultanta). Daca doriti sa completati declaratia anterior aveti un model pe site-ul ONRC, [ link extern ] ).

iMariusCalin a scris:

Buna ziua,

Am doua intrebari:

Vreau sa imi deschid un pfa si folosesc ca sediu apartamentul.

Daca declar ca nu intreprind activitatea aici trebuie sa mai cer aprobare de la vecini?

Cum pot declara ca nu intreprind activitatea aici?

PFA-ul va fi pe fotografie si voi face foto de eveniment, deci nu voi avea clienti sau altceva acasa.

Multumesc!