avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Aprobare de la vecini pentru sediu PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Aprobare de la vecini pentru sediu PFA

Buna ziua,

Am doua intrebari:

Vreau sa imi deschid un pfa si folosesc ca sediu apartamentul.

Daca declar ca nu intreprind activitatea aici trebuie sa mai cer aprobare de la vecini?

Cum pot declara ca nu intreprind activitatea aici?

PFA-ul va fi pe fotografie si voi face foto de eveniment, deci nu voi avea clienti sau altceva acasa.

Multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 16 Mai 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: probono , utilizator 07:35, 16 Mai 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua, in cazul PFA - ului, daca nu desfasurati activitate la sediu nu aveti nevoie de acordul vecinilor. Trebuie sa dati o declaratie pe propria raspundere, sub semnatura privata. Declaratia se poate face la ONRC, la momentul inregistrarii PFA-ului (solicitati formularul de la consultanta). Daca doriti sa completati declaratia anterior aveti un model pe site-ul ONRC, [ link extern ] ).

iMariusCalin a scris:

Buna ziua,

Am doua intrebari:

Vreau sa imi deschid un pfa si folosesc ca sediu apartamentul.

Daca declar ca nu intreprind activitatea aici trebuie sa mai cer aprobare de la vecini?

Cum pot declara ca nu intreprind activitatea aici?

PFA-ul va fi pe fotografie si voi face foto de eveniment, deci nu voi avea clienti sau altceva acasa.

Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acord vecin necesar la infiintarea pfa catalinu catalinu Buna seara, Din motive pe care probabil le cunoasteti doresc sa trec pe PFA. Mentionez ca lucred in domeniul IT-consultanta. Am aflat cu stupoare ca am ... (vezi toată discuția)
Acordul vecinilor?! melcu79 melcu79 Buna ziua, Urmeaza sa mi deschid un PFA cu activitati consultanta de mediu si reprezentant vanzari. In conditiile in care activitatile de mai sus se ... (vezi toată discuția)
Acord vecini pt. pfa SpF2016 SpF2016 Vreau sa infiintez PFA in apartamentul proprietate personala. Am inteles ca e nevoie de acordul vecinilor cu care am pereti comuni + al asociatiei. Dar pe ... (vezi toată discuția)