Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contractul de intretinere sau testamentul
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contractul de intretinere sau testamentul

Daca imi fac un contract de intretinere sau testament si duc batrana la un azil mai sunt obligata sa ii platesc diferenta de contributie?
Cum adica "Daca imi fac un contract ... sau testament"? Va faceti singura un contract? Si in locul co-contractantului cine semneaza? Despre testament nu mai spun, acesta este un act unilateral, deci nu aveti cum sa vi-l faceti dvs.
Daca faceti un contract de intretinere cu batrana, trebuie sa respectati contractul.
Intretinerea presupune asigurarea subzistentei intretinutului.

Contractul de intretinere, este , de principiu, cu titlu oneros.

Prin urmare, in virtutea contractului perfectat , dumneavoastra, ca intretinator, trebuie sa asigurati bunuri destinate subzistentei si servicii persoanei intretinute.

In caz contrat, sanctiunea este rezolutiunea contractului de intretinere, sanctiunea care intervine in cazul neexecutarii culpabile a contractului incheiat.

Aceasta poate fi ceruta in instanta de persoana intretinuta, precum si de succesori, dupa decesul acesteia.

Contactul de intretinere, cata vreme este valabil incheiat, produce efecte juridice .( acesta nu poate fi calificat drept donatie deghizata cata vreme intretinerea este efectiv prestata ).

In cazul lipsei intretinerii, contactul este prezumat a fi o donatie deghizata, daca a fost perfectat cu un succesori rezervatar .( clasa succesorilor rezervatari este cuprinsa din sot supravietuitor, descendenti , precum si parinti ).

Testamentul este un act cu titlu gratuit, mortis causa, care poate fi desfiintat de catre instanta daca lezeaza rezerva succesorala a mostenitorilor rezevratari, sus enumerati.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat