Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Paleti de lemn
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Paleti de lemn

Buna ziua. Referitor la paletii de lemn , am urmatoarea situatie:
Se achizitioneaza materie prima pe paleti , prin import.
Dupa realizarea produsului finit, acesta se trimite la export pe acei paleti, care sunt reutilizati. In plus, suplimentar,se cumpara de pe piata interna paleti, pentru a asigura necesarul, tot pentru exportul produsului finit.
In concluzie, nimic nu ramane pe piata interna.
Trasabilitatea paletilor se tine concret ca si cantitate/ intrari/iesiri.
Ce anume, si daca ar trebui declarat la AFM, d.p.d.v al paletilor?
Marile "gauri" gestionare provin deseori din managementul incorect si superficial al ambalajelor. Evidenta ambalajelor, uneori foarte scumpe, se tine obligatoriu CANTITATIV-VALORIC la pret de achizitie si pe Cont Contabil distinct fata de marfa (ct381). Ambalajele distruse, pierdute sau neconforme se scad din gestiune pe baza de Proces Verbal si Bon de Consum. Ambalajele care sunt recirculate se factureaza la terti la valoarea de inventar odata cu trimiterea marfii si se refactureaza in rosu (cu minus) atunci cand acestea sunt returnate. Diferentele se incaseaza dela client.