Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DPO
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DPO

Buna ziua,
Daca sunt inspector resurse umane ,pot fi si responsabil cu protectia datelor cu caracter personal(Data protection officer -DPO) in acelasi timp?
Multumesc
meduard, utilizator
Daca ma mai puteti ajuta .. firma la care lucrez este firma de distributie bauturi cu un nr de 40 de salariati .Este necesar denumirea unui DPO si totodata operatorul (firma)trebuie notificat la ANSPDCP,pentru prelucrarea datelor cu caracter personal ?
Va multumesc

meduard a scris:

Pentru ca firma m-a trimis la curs ,l-am tinut ,iar ulterior am aflat ca nu pot tine pentru ca se intra in conflict de interese ,si cred ca multi angajatori au trimis la curs angajatii cu aceasta functie .In cazul asta ce este de facut ?? Multumesc

Pai...asta va spuneam si eu...

E treaba firmei si nu a dvs. sa rezolve problema...
Este bine ca ati aflat la timp...zic eu...

Vor gasi o persoana independenta.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Exemple concrete de conflicte de interese
www.avocatnet.ro/articol_468...

Obligația de a numi un responsabil cu protecția datelor nu ține de mărimea entității, ci exclusiv de îndeplinirea condițiilor expres prevăzute de articolul 37 din Regulamentul european 2016/679.