Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie

un prieten are masina inscrisa pe el in austria si vrea sa mi-o doneze mie ,ce taxe mai platesc la stat si la partaj poate beneficia cineva de pe urma donari

Platiti doar inmatricularea autoturismului.
Bunul donat este bun propriu si nu poate face obiectul unui eventual partaj.
Calitatea de bun propriu sau comun al bunului donat este data de "cum" vă donează, respectiv cui anume înţelege să doneze.
Pentru a evita interpretări defavorabile la partaj, spuneţi prietenului să vă doneze numai dvs, adică să scrie acest lucru în contractul de donaţie.
Mai bine preveniţi...;)
Daca nu sunteti casatorit, prin donatie deveniti proprietarul bunului fara nicio alta problema. Daca sunteti casatorit, ar fi bine ca prietenul dvs. sa mentioneze acest lucru in donatie. Potrivit art. 31 Cod. fam., bunurile dobandite in timpul casatoriei prin mostenire, legat sau donatie sunt bunuri proprii, afara numai daca dispunatorul a prevazut ca ele vor fi comune. Insa o masura de precautie luata in plus nu strica...:)