Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Compensatia pentru chirie MApN
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Compensatia pentru chirie MApN

Se poate acorda compensatia lunara pentru chirie in cazul in care proprietarul locuintei pentru care s-a incheiat contractul de inchiriere este frate/sora cu persoana (cadrul militar) care inchiriaza?

In lege nu este precizata aceasta situatie, ci se face referire numai la sot/sotie/parintii cadrului militar beneficiar al compensatiei de chirie.

Cu stima,
Florin T.
Prin interpretarea legii pe baza unor principii de interpretare juridica deja consacrate, va raspund ca da, se poate acorda, deoarece:
1. ceea ce legea nu prevede, inseamna ca permite; in acest caz sunt prevazute clar in ce situatii nu se acorda, iar, "per a contrario", in orice alta situatie, se acorda;
2. in cautarea intentiei legiuitorului, ar trebui sa vedem atat faptul ca acesta a prevazut numai o parte din persoanele carora le revine, in anumite situatii, o obligatie de intretinere reciproca, precum si faptul ca (exceptie facind sotul, care are o legatura speciala, inclusiv si mai ales in privinta conlocuirii cu cel indreptatit), gradul de rudenie civila se restrange la gradul I, iar fratele este gradul II de rudenie civila.
Oricum, este suficient sa argumentati cu pct. 1 de mai sus, pentru a va da dreptate orice persoana cu pregatire juridica si cu atat mai mult o instanta de judecata.
ContSters36411, utilizator