Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum este mai bine?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum este mai bine?

Buna ziua . Sunt a bunica care doreste sa faca un act de donatie, nepotelului de un de zile. Intrebarea mea este,: pot sa trec peste fiul meu care este unic mostenitor, si sa-l trec pe el ca tutore pana implineste nepotelul meu 18 anI?Bineintele cu clauza de habitatie, fara clauza de intretinere.In cazul in care fiul meu nu ar avea grija de mine, cum pot revoca eu donatia?
Trebuie să vă decideți cu privire la natura contractului.
Fie faceti o donație simpla sau cu drept de uzufruct viager fie încheiati un contract de întreținere, prin care fiul dvs isi ia angajamentul expres să vă îngrijească.
In cazul in care fiul meu nu are grija de mine,, cum revoc donatia??
Tocmai v-am scris mai sus.
La donatie nu va ingrijeste. II donati pur si simplu.
La contractul de intretinere va ingrijeste. Il puteti rezilia pe cale judecatoreasca, in caz de neexecutare a obligatiei de intretinere.