Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... este corect si legal ca salariatii care nu sunt membri ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

este corect si legal ca salariatii care nu sunt membri SINDICAT sa plateasca .... ? o taxa/cotizatie ?....

Buna ziua !
Va rugam sa ne ajutati cu un sfat.
S- propus un Contract colectiv de munca ( CCM ) /institutie publica.
In CCM s-a spus ca:
- "În vederea negocierii şi aplicării prevederilor contractului colectiv de muncă, salariaţii, alţii decât membrii de sindicat, vor contribui lunar cu 0,6 % din salariul brut, cu excepţia persoanelor aflate în situaţii de incompatibilitate cu calitatea de membru de sindicat care vor contribui lunar cu 0,3% din salariul brut pe perioada celor 60 de zile de negociere. Modul de administrare a fondului colectat se va stabili prin negociere între angajator şi sindicatul reprezentativ din unitate. "

Va rugam frumos sa ne ajutati cu un sfat si sa ne spuneti:
- este corect si legal ca salariatii care nu sunt membri SINDICAT
sa plateasca .... ? o taxa/cotizatie ?....
- nu ar fi normal ca, odata negociat CCM-ul intre angajator si SINDICAT,
salariatii care nu sunt membri SINDICAT
se vor supune obligatoriu
prevederilor CCM-ului ? .... ar putea fi obligati
sa plateasca o taxa /cotizatie ? .....

Scuze, dar nu am mai auzit asa ceva pana acum ! ... ca salariatii care nu sunt membri SINDICAT sa plateasca o suma de bani pentru ca se negociaza CCM intre angajator si SINDICAT ...
Nu stim ce vor face salriatii care nu sunt membri SINDICAT .....
oanaportar, utilizator
A existat in fostul Contract colectiv de munca incheiat la nivel national (2007 - 2010) o astfel de prevedere.
Contractul prevedea, la art. 103, că „în contractele colective de muncă încheiate la nivel de unitate de către sindicate în numele salariaţilor, părţile contractante vor conveni, printr-o clauză expresă, ca salariaţii asupra cărora se întind efectele contractului colectiv de muncă negociat, alţii decât membrii de sindicat, să plătească o contribuţie pentru desfăşurarea negocierilor colective, care să nu fie mai mică de 0,6% din salariu, dar care să nu depăşească valoarea contribuţiei sindicale”.

CCM la nivel de unitate se aplica pentru toti salariatii , nu numai pentru cei care sunt membrii de sindicat.

Gasiti mai multe detalii aici :
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumim din suflet pentru ajutor !