avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silită moștenitori pentru creditele ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silită moștenitori pentru creditele decedatului. Am înțeles din NCPC că nu se poate, dar mă pot trezi, totuși, cu vreo poprire pe cont sau mai rău?

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta. Tatal meu a decedat de curand. Din cate stiu, nu am foarte multe detalii, avea un credit cu poprire pe pensie si inca unul unde nu se incepuse executarea. In urma sa nu au ramas active. Exista vreo posibilitate ca noi copiii sa fim obligati sa achitam datoriile sale? Am citit si recutit prevederile noului cod de procedura si din cate am inteles noi nu ar trebui sa fim obligati sa platim nimic, dar totusi traim in Romania. Ma pot trezi intr-o zi cu vreo poprire pe cont sau mai rau ? Multumesc mult
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Mai 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: ContSters139791 , utilizator 12:19, 27 Mai 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mergeti la un notar, dati o declaratie de renuntare la mostenire si nu veti avea niciun fel de probleme.


trandafir2 a scris:

Mergeti la un notar, dati o declaratie de renuntare la mostenire si nu veti avea niciun fel de probleme.

Va multumesc
~ Conținut șters la cerere ~


grosuanatolie a scris:

Nu.
Chiar daca acceptati mostenirea, dvs evdntual raspundeti in limita si DOAR cu bunurile pe care le mosteniti, nu si cu ale dvs personale.

Georgiana Visan a scris:

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta. Tatal meu a decedat de curand. Din cate stiu, nu am foarte multe detalii, avea un credit cu poprire pe pensie si inca unul unde nu se incepuse executarea. In urma sa nu au ramas active. Exista vreo posibilitate ca noi copiii sa fim obligati sa achitam datoriile sale? Am citit si recutit prevederile noului cod de procedura si din cate am inteles noi nu ar trebui sa fim obligati sa platim nimic, dar totusi traim in Romania. Ma pot trezi intr-o zi cu vreo poprire pe cont sau mai rau ? Multumesc mult



Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune briciu_80 briciu_80 tatal meu a decedat..in urma lui nu au ramas bunuri, doar datorii catre banci..bancile vor sa ma oblige sa platesc eu datoriile..ce trebuie sa fac ca sa scap ... (vezi toată discuția)
Mostenire datorii de la bunicul. solutii? andravenache andravenache Buna ziua! Bunicul a facut, cat era in viata, un precontract de vanzare-cumparare prin care se angaja sa vanda un teren din care 1/4 era al lui (deci avea ... (vezi toată discuția)
Mostenim datoriile dobandite prin hotarare judecatoreasca,chiar daca nu s a dezbatut mostenirea? Ruxandruta Ruxandruta Daca tatal a decedat si s a pronuntat hotararea judecatoreasca dupa moartea sa,iar mostenirea nu a fost dezbatuta,copiii mostenesc datoriile rezultate din ... (vezi toată discuția)