Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenitori

...pentru a afla care sant mostenitorii de drept ma duc la primarie de sector doar cu certificatul de deces sau imi mai trebuie si alte acte.... ce inseamna anexa 24.Multumesc dl. Avocat.
Cu care dl avocat vorbiti? :) Pe aici suntem multi.
Anexa 24 (sau Sesizare pentru deschiderea procedurii succesorale) este un formular tip, care cuprinde in prima parte datele defunctului, numarul si calitatea mostenitorilor, iar pe verso bunurile cu care defunctul figura in evidentele Primariei.
Anexa 24 o completeaza cei de la Primarie, pe baza declaratiei solicitantului.
Cati mostenitori declarati dvs, atatia vor fi mentionati.
Primariile nu detin o evidenta a populatiei.