Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... CONTRACT INCHIRIERE
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

CONTRACT INCHIRIERE

Conform legislatiei in vigoare, care sunt pasii ce trebuie parcursi in vederea inchirierii unui apartament de la o persoana fizica ?
Pana in acest moment am semnat, ambele parti un contract de inchiriere tip - descarcat de pe internet. Nu am specificat suma in contract, la rugamintea proprietarului, ptr a plati un impozit cat mai mic.
Dar la semnarea contractului i-am dat proprietarului chiria aferenta unei luni plus o garantie. Eu nu am cu ce dovedi acest aspect.

As dori sa stiu daca proprietarul mai are obligatia inregistrarii contractului la Finante?
Sau depune declaratia aceea in care isi declara singur veniturile....nu stiu exact cum se numeste.
Puteti sa ma ajutati in acest sens?
Multumesc anticipat!
Conform dispozitii in vigoare locatorul are obligatia si teremen legal prevazut in interiorul caruia sa inregistreze contractul de locatiune la ANAF
Neinregistrarea contractului de locatiune poate determina suportarea consecintelor savarsirii infractiunii de evaziune fiscala
~ Conținut șters la cerere ~