Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obligatia mostenitorilor la plata sumei izvorata ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obligatia mostenitorilor la plata sumei izvorata dintr-un contract a unui beneficar decedat?

Buna ziua daca o beneficiara a decedat si a ramas cu o obilgatie de plata foarte mare izvorata dintr-uhn contract de servicii sociale, respectiv si fiul dansei na platit diferernta de contributie, doamna a decedat in anul 2016 luna septembrie, plata datorata e pentru anul 2015-2016 aceasta datorie e prescrisa sau cei ani se socotesc de la decesul dansei. Care sunt prevederile legala prin care putem obliga mostenitorul la plata datoriei, se poate face actiune in recuperare de la mostenitor a-si dori un model de format de actiune civila,
Va multumesc
Poate va ajuta actiunea oblica, daca nu s-a deschis succesiune dupa debitorul obligatiei