Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Impozitare servicii suport IT
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Impozitare servicii suport IT

Buna ziua,

Pentru o persoana fizica care realizeaza venituri extrasalariale din activitati independente de suport IT (ex. Freelancer) este suficient a se depune declaratia 600? Daca da ce alte documente mai sunt necesare? Avand in vedere ca CAS SI CASS sunt platite din salariu mai trebuie platite si acestea din nou pt veniturile suplimentare?
Pentru aceasta activitate va infiintati pfa la registrul comertului si depuneti la finante declaratia unica 212 care inlocuieste printre altele si d 600. Nu conteaza ca mai aveti in acelasi timp si acel contrat de munca. Contributiile sociale pe pfa vor fi platite doar daca venitul net anual din activitatea pfa depaseste plafonul de 12 salarii minime adica 22800 lei.
Sa inteleg ca pana acum statul Roman nu a reusit sa creeze un cadru legal prin care o persoana fizica (nu PFA, SRL sau alte forme juridice) sa-si poata declara veniturile ocazionale suplimentare? Deci sa inteleg ca tra sa-mi fac PFA pentru a putea declara cateva venituri suplimentare ocazionale?
Inteleg ca pentru PFA peste un anumit plafon (22800 lei) trebuie platite contributii sociale. Nu ar fi o varianta mai eficienta infiintarea unui SRL fara angajati?
Andp, utilizator
Da si asta. Veti plati ceva mai mult la infiintarea srl -ului la registrul comertului dar apoi in timpul activitatii veti plati impozitul pe venitul microintreprinderi 3% la categoria fara salariati si impozit pe dividende 5%. Odata pe an, la depunerea bilantului contabil anual va trebui sa colaborati cu un contabil autorizat membru ceccar care va va intocmi si semna bilantul contabil anual. Veti depune dumneavoastra declaratia 100 la trimestru.