Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensii

Cum este mai bine ? Sa depun dosarul de pensie in 4.11.2018 ( sunt născuta in 4.12.1957) sau aștept noua lege a pensilor care se aplica cu 1.01.2019. ??
Codul Muncii:

Art.56

1) Contractul individual de muncă existent încetează de drept:
Lit c) la data îndeplinirii cumulative a condițiilor de vârstă standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare

In mod normal in data de 04/11/2018 angajatorul trebuie sa va inceteze contractul individual de munca.
In aceste conditii la acesiasi data(04/11/2018) trebuie depus dosarul pentru pensie de limita de varsta.
In prezent mu lucrez dar am 16 ani lucrați in grupa 2 -100% și 2 ani in condiții normale , este mai bine sa depun personal dosarul de pensie in 4.11. 2018 sau aștept noua lege a pensilor ? Va ms.
Puteati sa beneficiati de pensie de limita de varsta de la 57 ani si 5 luni.
16 ani grupa II aduc o reducere cu 3 ani si 6 luni a varstei standard.
D-voastra spuneti ca acum nu lucrati.
Eu nu va inteleg.
Sa puteti sa beneficiati de pensie si sa nu doriti acest lucru chiar daca nu lucrati ?
Este posibil ca asanumita noua lege a pensiilor sa intre in vigoare incepand cu 01/01/2020.
Faceti cum doriti.
Eu ca femeie am studiat tabelul și am văzut ca după anul nașterii mele trebuie sa ies in 4.11.2018 ( sunt născuta 4.12. 1057) ca trebuie sa am 15 ani vechime minim, dar am constatat datorită dv. , ca puteam ieși de 2 ani și 5 luni?? Vai am pierdut o groaza de bani, dacă fug repede și depun cu 1 Iulie 2018 atunci sigur prind pensia 700 RON deoarece asistații social de la 520 RON vor avea 640. Va ms. aștept răspuns, sa știu ce sa fac.
Acum am observat ca aveti un stagiu total de aproximativ 22 ani.
In aceste conditii neindeplinind conditia de stagiu co0mplet 30 ani si 11 luni nu puteti beneficia de reducerea cu 3 ani si 6 luni a varstei standard de pensinare.
Depuneti dosarul pentru limita de varsta in ziua de 04/11/2018.