avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reducere varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reducere varsta de pensionare

Sunt nascuta in august 1959.
Am stagiu de cotizare de 37 ani si 7 luni(4 ani facultate).
In cartea de munca am 7 ani si 3 luni in grupa a doua de munca lucrand in santier.
Casa de pensii Caras Severin nu a acordat grupa a doua de munca motivand functia desi am fost economist.
Am facut contestatie in august 2016 dar nici pana in prezent nu am primit raspuns.
Cu cat se reduce varsta de pensionare pentru anii lucrati in grupa a doua?
Actualmente sunt in pensie de boala gradul 3 in urma unei operatii la cap.
Va multumesc anticipat si ma bucur ca exista aceasta platforma!
Cu respect,
Doina Ianosel
Cel mai recent răspuns: doinaianoselmoiseanu@gmail.com , utilizator 16:04, 3 Iunie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca vor fi recunoscuti anii de grupa, aduc o reducere de 1 an a varstei standard de pensionare.

August 1959 Februarie 2021 61/6
61 ani si 6 luni - 1 an = 60 ani si 6 luni-limita de varsta(februarie 2020)..
Mulţumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata barbat edith maria edith maria Buna ziua Sotul meu este nascut in 14 august 1956, lucreaza din iulie 1975 pana in prezent, din care 16 ani si 9 luni in grupa a II-a. Cand se poate pensiona ... (vezi toată discuția)
Pensie loret loret buna ziua sunt femeie .nascuta in septembrie 1959,am 21 lucrati in gr 2 /100% si vechime37 ani.cand ma pot pensiona? va multumesc! (vezi toată discuția)
Beneficiez de deciziaccr 632/2018 doinaianoselmoiseanu@gmail.com doinaianoselmoiseanu@gmail.com Bună ziua Mă numesc Ianoșel Moiseanu Doina ,născută în august 1959. Din mai 2016 sunt în pensie de invaliditate de gradul3. Din noiembrie 2016 am ... (vezi toată discuția)