Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reducere varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reducere varsta de pensionare

Sunt nascuta in august 1959.
Am stagiu de cotizare de 37 ani si 7 luni(4 ani facultate).
In cartea de munca am 7 ani si 3 luni in grupa a doua de munca lucrand in santier.
Casa de pensii Caras Severin nu a acordat grupa a doua de munca motivand functia desi am fost economist.
Am facut contestatie in august 2016 dar nici pana in prezent nu am primit raspuns.
Cu cat se reduce varsta de pensionare pentru anii lucrati in grupa a doua?
Actualmente sunt in pensie de boala gradul 3 in urma unei operatii la cap.
Va multumesc anticipat si ma bucur ca exista aceasta platforma!
Cu respect,
Doina Ianosel
Daca vor fi recunoscuti anii de grupa, aduc o reducere de 1 an a varstei standard de pensionare.

August 1959 Februarie 2021 61/6
61 ani si 6 luni - 1 an = 60 ani si 6 luni-limita de varsta(februarie 2020)..
Mulţumesc!