avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Am fost țepuit de un individ care face mobilă la ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Am fost țepuit de un individ care face mobilă la comandă. Ce aș putea face ca să-mi recuperez banii?

Buna ziua! Pe data 6.05.18 m.am hotarat impreuna cu prietena mea sa facem un dressing si un pantofar pe hol, dupa cateva search pe net am gasit o pagina de fb ( mobila la comanda) ne.a placut poze cu lucrarile respective si am luat legatura telefonic in scpul de a ne confectiona cele 2 obiecte de mobilier. Pe data de 7 .05.18 un tip pe nume X s.a prezentat la noi acasa pt masuratori, tot atunci am intocmit un contract pt mobilier in care era specificat ca trebuie sa achit avans 50% din suma ...adica 1200 lei. Bun, am achitat suma respectiva pe loc si a ramas ca in 14 zile o sa avem obiectele de mobilier..cu 2 zile inainte de a expira cele 14 zile am sunat pe tipul respectiv pentru a vedea in ce stadiu este si cand se va prezenta cu mobila...tipul foarte relaxat mi.a spus joi dimineata la ora 8 ( noi am vorbit miercuri). Joi astept 1 ora,2,3,4..nu a venit nimeni, pun mana pe telefon si sun....telefonul inchis...am lasat.o moarta. Vineri incerc iar sa sun, suna dar nu raspundea, sambata am sunat iar, nu raspundea. Intr.un final am sunat de pe un alt numar , la care mi.a raspuns si mi.a spus ca o sa vina, a trecut 4 zile sun iar...mi.a raspuns si mi.a spus ca o sa vina dar ma suna el sa imi spuna cand...si tot asa de o luna de zile...am cautat numele lui si am aflat ca are dosar penal pt inselatorie, am cautat si firma cu care a completat contractul la care am aflat ca este inactiva din martie 2014. Ce as putea face in situatia asta ca sa pot recupera banii? Sau obiectele de mobilier pe care sunt sigur ca nu le are?
Ultima modificare: Marți, 5 Iunie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Adrian Sulea , Consultant credite si finantari 18:11, 7 Iunie 2018
Depuneti plangere penala sub aspectul savarsirii infractiunii de inselaciune.
Multumesc frumos! miercuri o sa ajung la sectia de politie sper sa se rezolve ceva.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Depuneti plangere penala sub aspectul savarsirii infractiunii de inselaciune.

In baza contractului de executie produse sesizati oficial autoritatea pentru protectia consumatorului
Pentru ce ? eu nu sunt avocat dar logica imi spune ca firma nu ii apartine, ce treaba are OPC ?
Este clar o noua metoda de inselaciune si atat.

Singura solutie e urmarirea de catre politie a contul FB si incercarea de a obtine toate datele necesare din ea privind respectivul tip (tel, email, locatie gps), atat si arestarea lui.
Desi ma indoiesc ca exista competenta acolo unde va depune plangerea ....
Ultima modificare: Miercuri, 6 Iunie 2018
icoman, utilizator
Buna ziua "Narcis Oprea" .

1. Sunteti in posesia unui exemplar al contractului incheiat ?

2. Ati primit o factura fiscala "de avans" pentru suma de "1200 lei" ?

3. Ati primit un bon fiscal, ca dovada a achitarii sumei antementionate ?

4. Ati legitimat acel "tip pe nume X" ?

5. L-ati crezut, pe cuvant, ca se numeste "X" ?

Cu stima.
Ultima modificare: Joi, 7 Iunie 2018
Adrian Sulea, Consultant credite si finantari

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Posibila inselaciune. ce pasi trebuie urmati fany23 fany23 Am si eu o problema de clarificat: Mama mea a vrut sa-si faca si ea niste obiecte de mobilier (un dressing in hol, un pantofar si un cuier). Dupa ce a ... (vezi toată discuția)
Inselaciune Ali_Cipi Ali_Cipi Bună ziua! În data de 13.01.2917, am încheiat un contract cu o persoana fizica pt execuția unei mobile pentru care am achitat 70% avans (1000 euro). ... (vezi toată discuția)
Inselaciune - am trimis coletul dar nu am primit banii. Bogdan88 Bogdan88 Aduc la comanda, contracost, orice produs din SUA. Acum 3 saptamani am primit o comanda de la cineva de un laptop in valoare de 1500 $. Mi-a platit in avans 50 ... (vezi toată discuția)