Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... nerespectare obligatii \"contractuale\"
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

nerespectare obligatii "contractuale"

Buna ziua!
Am dat unei I.I. niste bani pentru realizarea unui acoperit pe balconul apartamentului meu, aflat la ultimul etaj al blocului. Desi nu avem un contract scris si nici o facura, am inregistrari telefonice cu acesta recunoscand faptul ca a luat bani si promitand ca va veni. ceea ce ma intereseaza, vrand sa-l dau in judecata, este legea care reglementeaza contractele de prestari servicii de acest gen si pedepsele nerespectarii obligatiilor contractuale. Multumesc!
Nu aveti nicio sansa cu parere de rau. Pe viitor faceti contract
Se poate dovedi contractul dar este complicat.
Pentru nerespectarea obligațiilor contractuale nu exista pedepse penale.

Puteti incerca o plângere la poliție daca este cunoscut ca da te pe si este tepar de meserie.
E posibil ca politia sa il stie.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu ma interesează sa fie sancționat penal. Cred ca dovada existentei contractului reiese din conversație. Vreau sa fac o cerere de chemare în judecată, dar nu știu exact care e legea pe care trebuie sa o menționez. Asta speram sa aflu de aici.
Singura varianta la prima vedere este o plangere penala pentru inselaciune.Pt a se retine o eventuala raspundere contractuala trebuie sa existe un contract.Actiunile nu se fac dupa ureche am auzit eu sau cred eu ,mergeti la un av pt o consultatie pt a vedea daca exista alte solutii.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Plangere penala pentru inselaciune a fost si prima mea varianta, dar politistul mi-a spus ca din punctul lui de vedere aici e vorba despre un contract nerespectat si mi-a sugerat sa-l dau in judecata. Totusi cred ca am sa depun o plangere penala atat la politie cat si la parchet, asa am inteles ca se face, iar politistul este obligat sa cerceteze.